Avatar uživatele
anonym

Může mi výbor společenstvi zakázat přidělání satelitu na balkon.zábradlí?

Rekonstruovali nám panelák a namontovala jsem si zpět na balkon sat.parabolu.Dos­tala jsem výhrůžný email,že mě vyzývají k okamžitému sundání satelitu jestli nebudu reagovat podstoupí to právním krokům.Byt mám v osobním vlastnictví.Můžou na mě nějak?Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iwetax, iceT před 4863 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
atriplex

Ověřil bych si to jak je to s tím vlastnictvím. U nás v paneláku jsou balkony součástí domu, nikoliv bytu. Majitel bytu má balkon pouze ke stálému užívání, ale není jeho.

Takže jakékoliv úpravy balkonu podléhají společnému hlasování. I u nás je zakázáno cokoliv dělat s balkonem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

Způsob užívání SPOLEČNÝCH prostor či části domu schvaluje výhradně Shromáždění všech vlastníků nebo-li členů SVJ.

Pokud Shromáždění již dříve v této konkrétní veci rozhodlo, tak teprve poté je Výbor oprávněn činit úkony, kterými ´donucuje´ ostatní členy SVJ k respektování takovéhoto rozhodnutí.

Pokud člen SVJ s rozhodnutím Shromáždění nesouhlasí, pak může do 6 měsíců podat k soudu návrh na změnu rozhodnutí (§ 11/3 zákona o vlastnicví bytů)

K problematice vymezení „společných“ prostor nebo částí domu již bylo řečeno mnohé…, já jen upřasňuji výklad o BALKONECH, který zjednodušeně zní:

  • balkony (ať již jsou užívány výhradně jedním členem SVJ, neboť jsou přístupné pouze z konkrétních bytů) jsou nedílnou součástí pláště domu, tj. stavby, nikoli součástí bytů
  • to samé platí i o oknech
  • pokud některá SVJ uvedla do svých „Prohlášení vlastníka“ (tj. dokument, který se vkládá do katastru), že balkony jsou součástí bytů, tak takováto ustanovení jsou právně neplatná…, což ale v praxi nastává jen při soudních sporech
  • jedinou možností jak legitimně nabýt ´balkon´ do svého vlastnictví je skutečnost, že SVJ takovýto balkon nebo i jiný společný prostor dotčeným vlastníkům odprodá a dojde k potřebným zápisům do Katastru.

Rád bych ještě upozornil na situaci, že i vlastníci svých balkonů musí respektovat vůli a většinové rozhodnutí celého SVJ, které legitimně rozhodne, že např. z estetického důvodu se na dům (fasádu, balkony, apod.) nebudou umísťovat satelity. A v případě zásadních sporu pak musí na návrh jedné ze stran rozhodnout soud.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/byty/cas­t2.aspx

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Výletník8

Anténa tam nesmí být bez souhlasu:

  • pokud není balkon právně Váš,
  • pokud fyzicky narušuje fasádu (dost pravděpodobně bude její umístění v rozporu se záručními podmínkami a pak Vám hrozí, že budete muset platit případné opravy při zatékání),
  • pokud mění vzhled domu (což je u viditelné antény obvyklé), i kdyby byl balkon i papírově výhradně Váš.

Anténu, která mění vzhled budovy (výklady úřadů nejsou jednotné), jste povinna podle §104 stavebního zákona 183/2006 Sb. ohlásit stavebnímu úřadu. Z popisu situace soudím, že jste tak spíše neučinila. Pokud netoužíte po nákladných sporech, pokutách od stavebního úřadu a případném zásahu exekutora (zákon 120/2001 Sb., §40), bude rozumné anténu rychle odstranit.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/72/1994/13

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek