Avatar uživatele
Registrovaný

Může mi výbor společenstvi zakázat přidělání satelitu na balkon.zábradlí?

Rekonstruovali nám panelák a namontovala jsem si zpět na balkon sat.parabolu.Dostala jsem výhrůžný email,že mě vyzývají k okamžitému sundání satelitu jestli nebudu reagovat podstoupí to právním krokům.Byt mám v osobním vlastnictví.Můžou na mě nějak?Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ověřil bych si to jak je to s tím vlastnictvím. U nás v paneláku jsou balkony součástí domu, nikoliv bytu. Majitel bytu má balkon pouze ke stálému užívání, ale není jeho.

Takže jakékoliv úpravy balkonu podléhají společnému hlasování. I u nás je zakázáno cokoliv dělat s balkonem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Způsob užívání SPOLEČNÝCH prostor či části domu schvaluje výhradně Shromáždění všech vlastníků nebo-li členů SVJ.

Pokud Shromáždění již dříve v této konkrétní veci rozhodlo, tak teprve poté je Výbor oprávněn činit úkony, kterými ´donucuje´ ostatní členy SVJ k respektování takovéhoto rozhodnutí.

Pokud člen SVJ s rozhodnutím Shromáždění nesouhlasí, pak může do 6 měsíců podat k soudu návrh na změnu rozhodnutí (§ 11/3 zákona o vlastnicví bytů)

K problematice vymezení "společných" prostor nebo částí domu již bylo řečeno mnohé..., já jen upřasňuji výklad o BALKONECH, který zjednodušeně zní:
- balkony (ať již jsou užívány výhradně jedním členem SVJ, neboť jsou přístupné pouze z konkrétních bytů) jsou nedílnou součástí pláště domu, tj. stavby, nikoli součástí bytů
- to samé platí i o oknech
- pokud některá SVJ uvedla do svých "Prohlášení vlastníka" (tj. dokument, který se vkládá do katastru), že balkony jsou součástí bytů, tak takováto ustanovení jsou právně neplatná..., což ale v praxi nastává jen při soudních sporech
- jedinou možností jak legitimně nabýt ´balkon´ do svého vlastnictví je skutečnost, že SVJ takovýto balkon nebo i jiný společný prostor dotčeným vlastníkům odprodá a dojde k potřebným zápisům do Katastru.

Rád bych ještě upozornil na situaci, že i vlastníci svých balkonů musí respektovat vůli a většinové rozhodnutí celého SVJ, které legitimně rozhodne, že např. z estetického důvodu se na dům (fasádu, balkony, apod.) nebudou umísťovat satelity. A v případě zásadních sporu pak musí na návrh jedné ze stran rozhodnout soud.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/byty/cast2.a spx


Avatar uživatele
Pokročilý

Anténa tam nesmí být bez souhlasu:
- pokud není balkon právně Váš,
- pokud fyzicky narušuje fasádu (dost pravděpodobně bude její umístění v rozporu se záručními podmínkami a pak Vám hrozí, že budete muset platit případné opravy při zatékání),
- pokud mění vzhled domu (což je u viditelné antény obvyklé), i kdyby byl balkon i papírově výhradně Váš.

Anténu, která mění vzhled budovy (výklady úřadů nejsou jednotné), jste povinna podle §104 stavebního zákona 183/2006 Sb. ohlásit stavebnímu úřadu. Z popisu situace soudím, že jste tak spíše neučinila. Pokud netoužíte po nákladných sporech, pokutách od stavebního úřadu a případném zásahu exekutora (zákon 120/2001 Sb., §40), bude rozumné anténu rychle odstranit.

Zdroj: portal.gov.cz/zakon/72/1994/13

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.