Může mi výbor společenstvi zakázat přidělání satelitu na balkon.zábradlí?

Rekonstruovali nám panelák a namontovala jsem si zpět na balkon sat.parabolu.Dos­tala jsem výhrůžný email,že mě vyzývají k okamžitému sundání satelitu jestli nebudu reagovat podstoupí to právním krokům.Byt mám v osobním vlastnictví.Můžou na mě nějak?Děkuji

Nejlepší odpověď
atriplex

Ověřil bych si to jak je to s tím vlastnictvím. U nás v paneláku jsou balkony součástí domu, nikoliv bytu. Majitel bytu má balkon pouze ke stálému užívání, ale není jeho.

Takže jakékoliv úpravy balkonu podléhají společnému hlasování. I u nás je zakázáno cokoliv dělat s balkonem.

Další odpovědi
standa

Způsob užívání SPOLEČNÝCH prostor či části domu schvaluje výhradně Shromáždění všech vlastníků nebo-li členů SVJ.

Pokud Shromáždění již dříve v této konkrétní veci rozhodlo, tak teprve poté je Výbor oprávněn činit úkony, kterými ´donucuje´ ostatní členy SVJ k respektování takovéhoto rozhodnutí.

Pokud člen SVJ s rozhodnutím Shromáždění nesouhlasí, pak může do 6 měsíců podat k soudu návrh na změnu rozhodnutí (§ 11/3 zákona o vlastnicví bytů)

K problematice vymezení „společných“ prostor nebo částí domu již bylo řečeno mnohé…, já jen upřasňuji výklad o BALKONECH, který zjednodušeně zní:

  • balkony (ať již jsou užívány výhradně jedním členem SVJ, neboť jsou přístupné pouze z konkrétních bytů) jsou nedílnou součástí pláště domu, tj. stavby, nikoli součástí bytů
  • to samé platí i o oknech
  • pokud některá SVJ uvedla do svých „Prohlášení vlastníka“ (tj. dokument, který se vkládá do katastru), že balkony jsou součástí bytů, tak takováto ustanovení jsou právně neplatná…, což ale v praxi nastává jen při soudních sporech
  • jedinou možností jak legitimně nabýt ´balkon´ do svého vlastnictví je skutečnost, že SVJ takovýto balkon nebo i jiný společný prostor dotčeným vlastníkům odprodá a dojde k potřebným zápisům do Katastru.

Rád bych ještě upozornil na situaci, že i vlastníci svých balkonů musí respektovat vůli a většinové rozhodnutí celého SVJ, které legitimně rozhodne, že např. z estetického důvodu se na dům (fasádu, balkony, apod.) nebudou umísťovat satelity. A v případě zásadních sporu pak musí na návrh jedné ze stran rozhodnout soud.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/byty/cas­t2.aspx

Výletník8

Anténa tam nesmí být bez souhlasu:

  • pokud není balkon právně Váš,
  • pokud fyzicky narušuje fasádu (dost pravděpodobně bude její umístění v rozporu se záručními podmínkami a pak Vám hrozí, že budete muset platit případné opravy při zatékání),
  • pokud mění vzhled domu (což je u viditelné antény obvyklé), i kdyby byl balkon i papírově výhradně Váš.

Anténu, která mění vzhled budovy (výklady úřadů nejsou jednotné), jste povinna podle §104 stavebního zákona 183/2006 Sb. ohlásit stavebnímu úřadu. Z popisu situace soudím, že jste tak spíše neučinila. Pokud netoužíte po nákladných sporech, pokutách od stavebního úřadu a případném zásahu exekutora (zákon 120/2001 Sb., §40), bude rozumné anténu rychle odstranit.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/72/1994/13