larios22

Může mi obvodní lékař napsat do papíru o zdravotní způsobilosti k řízení vozidel: B-schopen,C-schopen s brýlemi ?

Byl jsem na očním a mám na levém oku 0,25 a na pravém 1,0 dioptrií, všechno probíhalo v pořádku než jsme ji řekl že dělám i céčko( náklaďák). Hned mi řekla že bohužel že to musím s brýlemi. Tak se ptám jestli mi může obvodní lékař napsat Automobil schopen, a nákladní vůz schopen s brýlemi ???? Kolik dioptrií je norma abych mohl jezdit bez brýlí v autě ??
Doplňuji:
podstoupil jsem i Perimetr kde ze testuje ta 3d perspektiva a vyšlo mi to v naprostém pořádku. S náklaďákem nikdy v životě jezdit nebudu je to jenom v rámci školy kdy tato skupina je povinná k postoupení do dalšího ročníku. Já vidím dobře.

Nejlepší odpověď
led

Zbytočne by som nekomplikovala. Aj keď máte pomerne malé dioptrie, práve ich rozdielnosť vám môže znehodnocovať 3D prespektívne rozlíšenie, tj. odhad vzdialenosti. A keď dôjde ku kolízií, poviete, že ste dotyčného nevideli? Aký rozdiel je v pohľade (videní) pri kočírovaní rýchleho automobilu a riadením o zlomok pomalšieho nákladného auta. Jediný rozdiel o ktorom viem, sú asi väčšie otrasy (s následným väčším kmitaním buľvy očí). Ostrosť pohľadu a farby sú rovnaké.

Schopný s brýlemi pre B.C. Bezpečnosť má prednosť pre krásou a pohodlnosťou.
Doplňuji:
Perimetrom sa zisťuje tzv perimeter zorného poľa, t.j. šírka pohľadu. Nedostatočná šírka zorného poľa môže spôsobiť prehliadnutie dopravnej značky, alebo prichádzajúceho vozidla.
Funkční poruchy zorného pole (tu je to pekne vysvetlené): http://www.ku­bena.cz/text/oc­ni-onemocneni/funkcni-poruchy-zorneho-pole.php

Další odpovědi
da ny

Může a má to i logiku:
ŘP skupiny B byl vydán ještě bez nutnosti korigování zraku dioptriemi. Céčko děláte – dostanete tedy nový ŘP a tam budou vepsány brýle.
Pro Vaši bezpečnoost a zejména ostatních účastníků silničního provozu budete mít minimálně za jakýmkoliv volantem brýle /čočky/ na nose a možná i rád v kině apod. ;)
Pokud máte 1 dioptrii na oku (rozdíl mezi oběma) rozhodně nevidíte dodře! Jen si to myslíte :) V běžném životě to zatím stačí, za volantem už je to nezodpovědnost a bezohlednost.

cochee

upozorňuji, že vyšetření na perimetru nemá nic společného s 3D perspektivou, perimetr je vyšetření schopnosti periferního vidění oka a tím míry postižení oční sítnice.