kajicek94

Může jeden rodič rozhodnout o ukončení studia svého dítěte?

Dobrý den,
mohu Vás poprosit o názor k této úloze?

„Student dennodenně dochází na střední soukromou školu. Nejde mu jeden z předmětů a musí chodit na doučování, které mu pomáhá a platí mu jej matka, stejně tak i poplatky za školné. Otci se nelíbí, že jeho dítě látku neumí již ze školy a musí docházet na doučování. Rozhodl se, že rázně zakročí a škole oznámí ukončení studia svého syna.
Může škola otci "vyhovět“ bez podpisu druhého z rodičů nezletilého dítěte?"

Moje odpověď: Škola musí mít podpis obou rodičů pro oznámení o ukončení studia. Jeden rozhodně nestačí.

Jaký je váš názor?

Děkuji!

Nejlepší odpověď
annas

Najdete v odkazu – když se neshodují rodiče, záleží na řediteli školy, jdak bude postupovat.

"V jednání vůči škole, školskému zařízení postačí projevení vůle alespoň jednoho z nich. Ředitel školy předpokládá, že jsou ve shodě, pokud mu není znám opak.

Pokud si jejich jednání odporují, nepřihlíží se k projevu vůle žádného z nich a rozhoduje soud." atd.

Česká školní inspekce – Zastupování dítěte, žáka ve věcech týkajících se vzděláván – prosinec 2015

https://www.csi­cr.cz/getattachmen­t/a0b29c7b-de5e-4484-8bd9-e3d43630d5d4

Edison

Protože to nevím, napíši do diskuse. Myslím, že toto už někde nějaký soud řešil. Ale nevybavím si výsledek. Můj názor je, že by to mělo být konsensuální rozhodnutí obou rodičů, pokud je to ovšem možné. Vztahovat to ovšem na dva podpisy… no nevím. To by samo o sobě nesvědčilo o konsensuální domácnosti.

kajicek94

Děkuji za odpověď, vyučující mi sdělil, jestli ten moment okamžiku škola oznámení o ukončení studia přijme… Chtěl prý naznačit rozpadající se domácnost, ale zatím není rozdělena zcela – stále spolu bydlí a ve většině věci se kromě studia shodují . Přirovnal to k rozzlobenému dítěti, které se např. pokusí ve vzteku shodit vázu ze stolu, a zde právě záleží na tom, zda je ta váza přilepená nebo ne… zvláštní přirovnání, ale doufám že z jeho strany výstižné. Každopádně ještě počkám, zda někdo odpoví a zkusím najít to rozhodnutí.