mrblackwell

Zrušení výživného

Syn na kterého platím výživné se v 18 letech vyučil kuchařem.Dál studoval 4leté soukromé denní studium na střední škole informatiky a ekonomie.Což jsem respektoval a dál platil výživné.Nyní úspěšně ukončil toto studium opravnou zkouškou a získal maturitní list.Následně 9.9.2009 splnil podmínky přijetí na soukromou Vyšší odbornou školu k denní formě vzdělání v oboru finančnictví a bankovnictví.

Zajímalo by mě, jestli jsem dál povinnen synovi platit výživné.Podle mého názoru je připraven na své budoucí povolání i se zvýšením své kvalifikace,které mu umožní i podnikat po určité době praxe ve svém oboru v kterém se vyučil.A v dalším studiu výše uvedeném,které navíc vůbec nesouvisí s jeho vyučením nevidím opodstatněnost a nemám zájem mu nadále platit výživné. Přivítal jsem v době vyučení syna nápad dále se vzdělávat pozitivně, jelikož mě jeho nápad ve svém řemeslném oboru podnikat připadal rozumný.A podle mého názoru je nyní plně připraven na své zaměstnání.

Potřebuji poradit, jestli můj 23ti letý syn, který maturoval se čtyřkami a v jednom předmětu musel v náhradním termínu dělat i opravnou zkoušku a poté se rozhodnul studovat dál a přijali ho na soukromou školu vyšší, má/nemá nárok na výživné. Mám z druhého manželství dceru, která právě nastoupila na základní školu a 5ti letého syna, kteří dle mého názoru potřebují finanční podporu více, než dospělí syn, který dle mého názoru je připraven začít pracovat a živit se tak sám.

Tímto vás prosím o radu jakou mám šanci uspět u soudu s žádostí o zrušení výživného na zletilého syna?

Dále potřebuji zjistit, jaká mám práva, pokud chci zjistit, že syn stále navštěvuje školu, když on sám se se mnou vůbec nestýká, je plnoletý,takže škola mi informace nemusí poskytnout? Je syn povinnen mi doložit vysvědčení, případně má nějakou povinnost mi oznámit,že studium ukončil?

Předem děkuji a odpověd´

Nejlepší odpověď
standa

Problematiku „výživného“ upravuje zákon o rodině, zejména ustanovení § 85, odstavec 1, které zní

„Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.“

Je jasné, že toto ustanovení lze vykládat mnoha významy, ale ustálená soudní praxe má obecně za to, že období studia na vysoké škole, které je podle jiného zákona*) považováno za „SOUSTAVNOU přípravu dítěte na budoucí povolání“, je obdobím KDY DÍTĚ NENÍ SCHOPNO SE SAMO ŽIVIT (přičemž výraz ´není schopno´ je nutné v tomto kontextu chápat i tak, že "dítě se nemůže samo živit, protože studuje… a studium dítěte nelze podmiňovat jeho povinností si vydělávat, pokud už má např. matuturitu)

Takže potud mám celkem jasno, že samotné studium na vysoké škole (bez posuzování jiných okolností) je důvodem pro pokračování vyživovací povinnosti obou rodičů (a je jedno zda se jedná o rodiče rozvedené).

Vaši argumentaci ze druhého odstavce rozumím, ale na 100% soud rozhodne ve váš neprospěch.

Argumenty ze třetího odstavce (studijní výsledky syna) jsou opět liché a soud je vůbec nebere na zřetel.

Naproti tomu je pro stanovení výživného nesmírně důležité zda a v jakém rozsahu máte vyživovací povinnosti k dalším svým dětem. Nepochybně bude soud přihlížet k potřebám vašich dvou dalších dětí, přiměřeným jejich věku. (btw. je velmi odvážné tvrdit, že mladší děti potřebují větší finanční podporu, mnohdy je to právě naopak, ale o tom vás nechci přesvědčovat, přestože vím o čem mluvím, neboť mám 4 děti 8,20,23 a 24 let a na dvě z nich /20a23/ platím výživné)

Co se týká vašich otázek z posledního odstavce, tak to je docela snadná rada: podejte návrh na úpravu výživného a soud si už vše potřebné od vašeho syna vyžádá…

*)zák č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře – § 12 a dále