Rohlik

Může etický kodex omezovat na svobodě?

Modelová situace:
Neziskovka/zapsaný spolek vyžaduje pro přijetí mezi své členy podepsaní etického kodexu, ve kterém je i toto:
„Je zakázáná jakákoliv spojitost s politickou stranou nebo hnutím XY.“

Je tohle v pořádku? Může etický kodex omezovat na svobodě tímto stylem?

Odpovědi
ivzez

Stejně, jako má každý z nás právo se přihlásit kamkoliv, kde budeme
schopni a ochotni dodržovat stanovená pravidla, mají politické strany,
neziskovky a další právo si vybírat, koho za člena přijmou a koho ne.
A mají samozřejmě právo si stanovit svá pravidla, etický kodex, …
___

Podle mne je to „zas jednou mylně pochopená svoboda“.

Etický kodex neomezuje svobodu. Většinou jde o vyloučení
členství v organizacích, které si odporují.

autacek

Zachovej klid, etický kodex i pravidla lze v případě potřeby změnit a kdyby byl problém třeba s majetkem, tak jej uklidíš do svěřeneckých fondů.

Drap

Jak vidíš, tak může.Pokud ti to nevyhovuje, do spolku se nehlas