kratasr

Musím nahlásit neschopenku zaměstnavateli?

Mám neschopenku, ale chodím do práce dál. Musím ji předat zaměstnavateli? Po úrazu mám sádru a neschopenka mi moc pomůže při plnění z pojistky, takže se mi hodí. Můžu z toho mít postih od ČSSZ?

Odpovědi
ivzez

Tady Vám s podváděním nikdo nepomůže.

Buď jste nemocen, potom samozřejmě musíte dodržovat
léčebný režim, umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu,
a další povinnosti práce neschopného.

A pochopitelně se i omluvit v zaměstnání, omluvu doložit neschopenkou.

Nebo nemocen nejste a pak budete chodit do zaměstnání.
K omluvení z DPP Vám stačí potvrzení od lékaře, nepotřebujete DPN.

anonym

To si zahráváte , samozřejmě že na to ČSSZ přijde ,
jinak
Nemocenské dávky (od státu) nebo náhrada mzdy (od zaměstnavatele) nahrazují příjem ze zaměstnání či podnikání. Během pracovní neschopnosti proto nemocný nesmí vykonávat práci, z níž tyto dávky dostává.
V jiné práci – z níž nenárokuje náhradu mzdy nebo nemocenskou – mu to ale nebrání.
Názorným (i když spíše teoretickým) příkladem je člověk, zaměstnaný na plný úvazek jako řidič. Kromě toho si občas přivydělává překládáním z angličtiny. Nemocenské dávky bude pravděpodobně dostávat z nemocenského pojištění své hlavní činnosti (práce řidiče). Aby o dávky nepřišel, nesmí během pracovní neschopnosti vykonávat tuto práci, u níž jsou dávky náhradou za dočasně přerušený běžný příjem. Může však pokračovat (s níže uvedenou výjimkou) ve své vedlejší činnosti, tedy překládání. A to nezávisle na tom, zda jde o další pracovní poměr u stejného zaměstnavatele (například dohodu o pracovní činnosti), nebo si takto přivydělává jako osoba samostatně výdělečně činnosti,

Odevzdání neschopenky určuje zaměstnavatel , většinou do 3 dnů .

kratasr

Tak vynechám hlavní zaměstnání. Mám DPP u jiného zaměstnavatele, mohu předložit PN u něj, jako potvrzení, že nejsem schopný provádět práci (kvůli sádřě nemohu, narozdíl o hlavního zaměstnání) s tím, že u dohody nemám nárok na náhradu mzdy a PN by tím pádem byla oprávněná?
Nejde mi dávky, nebo náhradu od zaměstnavatele, jen aby mi zůstala ta PN pro pojišťovnu.

ivzez

To myslíte vážně, že se tu ptáte, jak na podvod?
To snad ne!!

anonym

ivzez, máte novou žádost.