Godxon 1

Musím být zapsán do obchodního rejstříku, vytvářím-li e-shop, jehož obrat nepřesahuje několik desítek tisíc ročně?

Dobrý den,
právě vytvářím jeden eshop a chtěl jsem se zeptat: musím ho nechat zapsat do obchodního rejstříku? Obrat nepřesahuje několik desítek tisíc ročně…

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Bednaricek

Pokud chce podnikatel začít provozovat e-shop, musí splnit základní podmínky platné pro vstup do podnikání. Musí si zřídit živnostenské oprávnění, registrovat se na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Provozování e-shopu je volnou živností. Podle Přílohy č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb. (živnostenský zákon) spadá do oboru číslo 48 živnosti volné, Velkoobchod a maloobchod. Podnikatel tak musí splňovat pouze všeobecné podmínky dané živnostenským zákonem. Oprávnění provozovat živnost vzniká v tomto případě také právnickým osobám již zapsaným do obchodního rejstříku, právnickým osobám, které se do obchodního rejstříku nezapisují, a fyzickým osobám dnem ohlášení. Doporučuji Vám poradit se s někým zkušeným, aby jste se zbytečně nedostal do nějakých nepříjemností.

Další odpovědi
mosoj

Ne. Do obchodního rejstříku se zapisují pouze právnické osoby.
Musíš mít ale živnostenský list, registraci k dani , na sociálce a zdravotní pojišťovně. Jako fyzická osoba budeš zapsán v živnostenském rejstříku.

McArthur

Jak píše Bednaricek a jen dodám, že volnou živností to být nemusí. Záleží na prodávaném sortimentu. Ono nezáleží, jestli je to e-shop nebo kamenná prodejna, pravidla jsou stejná.

U e-shopu je ještě potřeba registrovat web u Úřadu na ochranu osobních údajů.

Výše obratu není zásadní, rozhodující je, že e-shop bude soustavná činnost za účelem dosažení zisku, tj. podnikání.

Pokud nebudete mít jinak zajištěné platby zdravotního a sociálního pojištění např. ze zaměstnání, tak se e-shop nevyplatí. Jen zdravotní a sociální pojištění je téměř 50000 Kč za rok a obejít tuto platbu nelze. Při obchodování se zahraničím se stanete plátcem DPH, a to povinné odvody ještě zvýší.