dgfdgf

Musí syn pracovat, když má 1. stupeň invalidního důchodu?

A musí pracovat, když chce jít v září studovat SŠ a potřebuje se připravovat?

Nejlepší odpověď
Drap

Když ho budeš živit, tak nemusí pracovat do smrti.

Další odpovědi
ivzez

Doba pobírání ID I. stupně se započte do doby důchodového pojištění
z hlediska nároku na starobní důchod jenom těm, kdo souběžně pracují.

Z doby evidence na úřadu práce se započte jenom doba, po niž byl
nárok na podporu v nezaměstnanosti (při rekvalifikaci), z dob bez podpory
se uchazečům do 55 let věku započte maximálně jeden rok.

Syn pracovat nemusí, zdravotní pojištění za něj hradí stát.
Pokud by chtěl i tuto dobu zahrnout do doby důchodového
pojištění, musel by si pojistné hradit dobrovolně.

Kolik je synovi let?
Přípravu na přijímací zkoušky lze zvládnout i při práci
(např. při zkráceném úvazku).

johana 56

Pokud by nepracoval,po přiznání ID prvního a druhého stuně je nutná registrace na ÚP.

http://www.cssz­.cz/cz/o-cssz/informace/me­dia/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-04-17-pouze-pobirani-plneho-invalidniho-duchodu-a-invalidniho-duchodu-pro-invaliditu-tretiho-st.htm

ivzez

Formulovala bych to jinak:

Registrace na ÚP není nutná (není pro nikoho povinná),
ale lze ji doporučit, protože se část doby evidence započte
do doby důchodového pojištění.

johana 56

Děkuji za upozornění, chybička se vloudila.Platí samozřejmě doporučení registrace,jak je uvedeno v odkazu.

dgfdgf

Drápe, když by musel pracovat ale nepracoval by, tak bych za něho musel platit sociální a zdravotní…

ivzez

JájsemRaibek a Quentos mají pravdu,
za poživatele ID všech stupňů hradí zdravotní pojištění stát.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ,
nikdo se k němu nemůže přiklásit dobrovolně.

Dobrovolně lze platit pouze důchodové pojištění (max. 15 let).

quentos

JájsemRaibek má pravdu, dodejme pro přesnost, že stát platí zdravotní pojištění za lidi v inv. důchodu jakéhokoli stupně.

JájsemRaibek

Nemusel, plátcem zdravotního je stát.