kokos23

Poradíte, jak máme postupovat v uvedeném případě?

Můj manžel pracuje jako skladník,nyní byl 2měsíce na neschopence ze zádama,dneska nastoupil a zaměstnaval mu od zítřka nařídil dovolenou a chce,aby přinesl zprávu od neurologa,u kterého byl na neschopence.Prav­děpodobně se ho chtějí zbavit.Poraďte prosím,mají na to právo? Děkuji

Původní neotázka
Můj manžel pracuje jako skladník,nyní byl 2měsíce na neschopence ze zádama,dneska nastoupil a zaměstnaval mu od zítřka n

Nejlepší odpověď
Hans51

Zaměstnavatel má právo nařídit zaměstnanci čerpání dovolené. Zavedená praxe, kdy zaměstnanec zaměstnavateli řekne, kdy by dovolenou rád čerpal, a zaměstnavatel mu ji „dá“, je pouze benevolentnější formou.

Další odpovědi
McArthur

Pokud nevyčerpal celou loňskou dovolenou, tak bych v tom problém neviděl.

Pokud se jedná o letošní dovolenou a Váš manžel jinak v práci potíže nemá, tak bych se toho také nebál. Zaměstnavatel má právo určit, kdy zaměstnanec na dovolenou nastoupí. Může to být z organizačních důvodů.

ivzez

Čerpání dovolené sice podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel,
ale čerpání dovolené musí zaměstnanci oznámit alespoň dva týdny
předem (pokud se zaměstnancem není dohodnut na jiném termínu).

Zaměstnavatel nemá právo na lékařské zprávy zaměstnanců.
Má však právo zaměstnance po delší pracovní neschopnosti
vyslat k závodnímu lékaři pro posudek, jestli dále může vykonávat
sjednaný druh práce.

___

Shrnutí:

Jestli Váš manžel není se zaměstnavatelem dohodnut na jiném
termínu oznámení dovolené, není povinen dovolenou čerpat.

Zprávu od neurologa bych zaměstnavateli v žádném případě nepředala.
Zprávu bych nedala ani závodnímu lékaři » pokud by potřeboval posudek
z neurologie, měl by na ni zaměstnance vyslat (v tom případě by vše hradil zaměstnavatel).

Drap

Proti tomu nelze nijak postupovat. Nařídit dovolenou má zaměstnavatel právo a pokud ho chtějí propustit, tak ho propustit mohou. Vždy zaměstnavatel dokáže najít důvod, který je v souladu se zákonem.

Dochy

Nařízení dovolené je dle zákona OK. Zda má zaměstnavatel nárok na nějakou zprávu od neurologa si nejsem jist. Jde o dost osobní informace. Samozřejmě má nárok na informace z neschopenky a ev. vyjádření od „pracovního“ lékaře zde je pracovník schopen vykonávat svou práci…

kokos23

Děkuji Hanka