atevi

Moje povinnost??

Dobrý den,chci se zeptat, jestli je moje povinnost podat info o výši mého výdělku soudu, když si bývalá manželka mého spolubydlícího, se kterým nežiji v žádném vztahu, ale máme společné trvalé bydliště, žádá o zvýšení alimentů?Může se k tomu písemně, ale záporně vyjádřit?Jsou to pro mě cizí lidé.děkuji
Doplňuji:
Děkuji za odpověd.Ale já si myslím,že když se k tomu písemně vyjádřím – záporně, tak by to soudu mohlo stačit – nevykašlu se na to, mojí reakci mít budou, ale info ne.Je to osobní věc.Já k němu, stejně jak on ke mě nemáme žádné povinnosti, tak nechápu, proč bych v jejich kauze měla figurovat já.

Odpovědi
Wareg

Dobrý den, otázka zní docela nezvykle a zajímavě. Pokud jste k tomu vyzván soudem, asi Vám nezbude nic jiného, než tuto informaci podat, v opačném případě by jste se mohl dostat do případných a naprosto zbytečných tahanicí. Zároveň bych ale na soudu požadoval vyjádření a svou žádost o informace, včetně uvedení faktu, že nežijete v jakémkoliv vztahu, stejně jako odpověď soudu, bych požadoval v PÍSEMNÉ formě. V případě, že to po vás chce pouze exmanželka spolubydlícího, bych to vůbec neřešil.

standa

Soud postupuje (zatím) dobře a vychází z těchto zásad:

  1. pro stanovení výživného nezletilého dítěte se posuzují kromě jiného i ´majetkové poměry rodičů dítěte´
  2. ´majetkovými poměry´ se kromě jiného rozumí i posouzení „způsobu života a životní úrovně“ obou rodičů
  3. pod pojem ´životní úroveň´ rodiče je nutné zahrnout i „vliv“ ostatních osob, které s rodičem tvoří ´společnou domácnost´
  4. a zde jsme u jádra pudla, protože soud se do této chvíle důvodně domnívá, že osoba, kterou v otázce zmiňujete (spolubydlící) je osobou ve společné domácnosti.

S ohledem na shora uvedené je tedy pro určení toho, zda se ´spolubydlícím´ vedete společnou domácnost nebo ne, důležitý charakter vašeho soužití s touto osobou a váš oboustranný úmysl.

Z toho co uvádíte, lze spíše usuzovat na to, že bez ohledu na společnou adresu bydliště nejsou naplněny žádné další podmínky pro domněnku soudu, že s totuto osobou tvoříte ´společnou domácnost´.

ALE pokud soudu nevyhovíte v jeho požadavku (na sdělení vašeho příjmu), tak MUSÍTE prokázat nejlépe poukázáním na různá svědectví, že se spolubydlícím netvoříte společnouz domácnost.

Protože si umím představit která varianta je prakticky jednodušší, tak bych doporučoval soudu vyhovět, ale zároveň jednoznačně poukázat (bez důkazů) na nesprávnou domněnku soudu.

Ale je to na vás, jak hodně času chcete věnovat této kauzičce.