Avatar uživatele
Registrovaný

Mohu se bránit proti paragrafu 55, když mně výpověď byla zaslána v pracovní neschopnosti?

dobrý den, jsem na nemocenské a dnes jsem dostala od zaměstnavatele výpověď z pracovního poměru podle paragrafu 55, za čtyři měsíce jsem nebyla napomenuta, že špatně vykonávám práci, právě naopak, je tato výpověd platná a jak se mohu bránit? Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

V případě § 55 nejde o výpověď, ale o okamžité zrušení
pracovního poměru (PP), což je jiný způsob ukončení zaměstnání.
Viz zákon č. 262/2006 Sb., § 55, odst. 1 i 2:
( http://www.zakonyprolidi.cz/… )

Okamžité zrušení PP nevyžaduje předchozí "napomenutí", upozornění
na nedostatky či chyby ani předchozí upozornění na možnost výpovědi.

Nejste-li těhotná, na mateřské nebo rodičovské dovolené
( http://www.zakonyprolidi.cz/… ), je podle mne zrušení PP platné
(ochrana před výpovědí v době nemoci se nevztahuje na okamžité zrušení PP).

Důvody, na něž se nevztahuje ochrana před výpovědí:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

__

V případě okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnání končí v okamžiku doručení písemného zrušení druhé straně (v okamžiku, kdy jste dopis převzala).

_____

Pokud se zrušením PP nesouhlasíte, musíte zaměstnavateli bez zbytečného odkladu – nejdéle do dvou měsíců ode dne, kdy mělo zaměstnání skončit,
písemně sdělit, že se zrušením nesouhlasíte, a že "trváte na dalším zaměstnávání".
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Neplatné okamžité zrušení pak musíte do dvou měsíců napadnout soudně.
http://www.zakonyprolidi.cz/…
________

@Raibek:
Podle mne zrušení platné, ochrana před výpovědí
se na ně až na výše zmíněné výjimky nevztahuje.

Zdroj: http://www.zakonyprolidi.cz/cs /2006-262

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jaké porušení si udělala? Kdy se to stalo? Ještě když si byla v práci? Tohle těžko posoudit, pokud nevíme o co přesně jde, ale teoreticky i na nemocenské se mohl zaměstnavatel dozvědět něco, co mu ten důvod k výpovědi dá. Bude na něm, pokud tu výpověď napadneš, prokázat, že si to udělala.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jedná se o neplatnou výpověď, jelikož ti ji zaměstnavatel dal v době pracovní neschopnosti. Napadnout ji můžeš u soudu s žalobou na neplatnost výpovědi.
Pokud jsi něco porušila, a i pokud by se to zaměstnavatel dozvěděl až nyní, nic jej neoprvňuje k podání výpovědi v prac. neschopnosti. Může počkat až bude nemocenská ukončena.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

A máme to vyřešeno Raibeku:-)
Paní Ivzez nikdy nezklame :-)

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

Raibeku je možné, že ji zaměstnavatel odeslal ještě předtím, než na nemocenskou nastoupila. K posouzení dotazu je málo informací

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

Jéééé ten tvůj nik mi někoho moc oblíbeného připomněl:-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.