jiříí

Mohu na olejomalbu použít ke zředění olej slunečnicový místo lněného?

Lněný mi dochází, musím dokončit malbu a nemám možnost koupit lněný olej. Dočetl jsem se jen, že slunečnicový zpomaluje schnutí, ale ne jestli ho mohu aktivně používat při malbě a zda nebude mít na malbu vedlejší efekt, kromě pomalého schnutí, což je pro mě spíše žádoucí.

Nejlepší odpověď
quentos

Přijde na to. Slunečnicové oleje jsou totiž různé – mají různý poměr olejových a linolových kyselin.
S oleji s vysokým podílem olejových kyselin to půjde dost blbě. Naopak olej s vysokým podílem linolových kyselin může mít vlastnosti podobné oleji z vlašských ořechů nebo safloru.

Zdroj: http://www.wet­canvas.com/fo­rums/archive/in­dex.php/t-468413.html

Další odpovědi
Agneta

Použít ho můžeš, ale neuschne to. Lněný olej je nejlepší, i na lakování dřeva:D