dramatik

Mohu měsíc po uplynutí roku podnájmu na dobu určitou dostat zvýšení nájemného o 50 procent, jinak mám padáka?

Před měsícem mi uplynul rok podnájmu na dobu určitou,včera mi pronajímatel oznámil ústně že mi zvedá nájem o 50 procent,ne­souhlasím-li,mám padáka.Je to vůbec možné? A jak se mohu bránit? Již měsíc uběhl z dalšího roku podnájmu a teprve nyní se dozvídám takovou „jobovku“ Prosím poraďte pokud možno brzy, jak vidíte tady už se asi může stát kdykoliv a cokoliv.Děkuji­.P.S.Jsem bezproblémový důchodce,žijící sám, pravidelně platící a plnící své povinnosti.

Odpovědi
nyjono

No … a to nemáte novou smlouvu, když ta předchozí skončila už před měsícem?
Po jiném bydlení se poohlédnout můžete.

autacek

Smlouva skončila, je třebu uzavřít buď dodatek, nebo uzavřít smlouvu novou, na které se shodnou obě strany. To co jste probydlel bez platné smlouvy je pochopitelně věc k diskusi, patrně by bylo spravedlivé nahradit výši dle smlouvy původní, ovšem jak se rozhodnete dál, zda-li nové podmínky akceptovat, nebo si najít jiné, vám po všech stránkách vyhovující bydlení, si musíte rozhodnout sám.

ivzez

Ne, nemůžete „dostat zvýšení nájemného“.

Výše (pod)nájemného se sjednává v nájemní smlouvě. Slovo sjednávat
znamená, že jde o takovou výši, na které se obě strany dohodly.

Majitel může navrhnout zvýšení, Vy můžete navrhnout
něco jiného, nejste povinen na návrh nájemce přistoupit.

Ústní oznámení samozřejmě nestačí, změnu by bylo nutné provést
písemně buď novou smlouvou nebo dodatkem k původní smlouvě.

Ovšem v tomto případě jste správně měl byt
v poslední den sjednané doby uvolnit a předat nájemci.

Po uplynutí sjednané doby tam podle mne bydlíte neoprávněně.
(Podnájem je něco jiného než nájem, mám dojem, že se podnájemní smlouva
na rozdíl od nájemní smlouvy po třech měsících automaticky neobnovuje.)

cukrar

dramatiku, jedná se opravdu o podnájem, nebo pronájem?

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

cukrar

Kevine, nevšiml jsem si v žádné poradně, žebyste radil lépe jak paní Ivez. Navíc Ivez nikdy o nikom nenapsala nic neslušného jako Vy. Věřte mi, že paní Ivez dobře poradila stovkám tazatelů.

To že dává odkazy na příslušné právní normy je vhodné. Páč já Vám dám taky citaci zákona, abyste věděl, že se mýlíte v tvrzení, uvedené v poslední větě.

§ 2215

(1) Souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu.

Takže souhlas je třeba.

S tím zvyšování taky nemáte pravdu.

§ 2249

(1) Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent. K návrhu učiněnému dříve než po uplynutí dvanácti měsíců, v nichž nájemné nebylo zvýšeno, nebo který neobsahuje výši nájemného a nedokládá splnění podmínek podle tohoto ustanovení, se nepřihlíží.

anonym

Dobrý den. K výše uvedenému se nebudu vyjadřovat, kontaktujte prosím mého právního zástupce, jeho kontakt najdete na webové stránce www.stopbonzač­kám.cz
Tam najdete i odpověď na mé jednání. Děkuji za pochopení.

Pokud bych měl reagovat na Vaši reakci tak k bodu 1. k paragrafu 2215 se Vás zeptám, jestli se náhodou nemýlíte a uvádíte paragraf k nájemní smlouvě, nikoli k podnájemní ? 😉
Můj poslední odstavec který jsem uvedl a na který jste v bodě 1. reagoval se týká podnájemní smlouvy, ne nájemní smlouvy. Tazatel se ptá na podnájem, ne pronájem.
Vztah mezi nájemcem a podnájemcem upravuje podnájemní smlouva. Všechny výhody, které má nájemce, ovšem s podnájmem končí. Podnájemce má mnohem menší práva než nájemce. Podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů, pokud se strany nedohodnou jinak, a podnájem vždy končí nejpozději se zánikem nájmu. Platí vždy to, co je ve smlouvě. Ochrana nájemce zde neplatí.

cukrar

Dobrý den, zkuste odpovědět, může nájemník bez souhlasu pronajímatele uzavřít s dalším podnájemní smlouvu?
Děkuji

anonym

Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, a to i bez souhlasu pronajímatele. Nájemce je však povinen oznámit pronajímateli zvýšení počtu osob žijících v bytě. Pronajímatel má právo požadovat, aby v bytě žil takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a odpovídající požadavku na pohodlné a hygienicky vyhovující bydlení.

Původní právní úprava neumožňovala nájemci dát byt do podnájmu bez souhlasu pronajímatele. V rámci nového občanského zákoníku se vychází z předpokladu, že nájemce trvale bydlící v bytě má pod kontrolou stav bytu a může ovlivňovat případné negativní jednání podnájemce, a proto není nutné vyžadovat souhlas pronajímatele s podnájmem bytu.

cukrar

Prosím, zkuste přiložit zdroj, odkud čerpáte.
Děkuji

anonym

https://zakony­.kurzy.cz/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-2274/

anonym

Doufám že ti to už stačí 😉

anonym

Co se týče toho zvyšování nájemného nebo podnájmu,platí klasický pravidlo.Pokud měl Tazatel smlouvu JEN na rok,smlouva a s jednaný podmínky končí posledním dnem smlouvy,respektive začátkem dalšího dne.Pokud měl ve smlouvě že zvyšování nájmu nebude,nebo jen po oboustranné dohodě,tak to pořád platí jen na ten jeden rok na který je pronájem/podnájem sjednán.Pokud smlouva skončí po sjednaném roce,může pronajímatel přicupitat s úplně s novými požadavky a s úplně jiným zvýšením nájmu.Proto většinou všichni dávají smlouvu jen na rok,v ojedinělých případech dokonce na rok tak,že se nájem měsíc po měsíci prodlužuje až po zaplacení nájmu/čímž se chrání proti neplacení a možného okamžitého vystěhování.

Ještě dodám že podnájemní smlouvu podepisujete s nájemcem, nikoliv s majitelem.

Dochy

Nájem na dobu určitou? To teď užíváte byt neoprávněně? Běžně je možné nájem zvedat (pokud se nepletu) o 20% za tři roky. Takže o 50% za rok je nejspíš příliš. Nejsem si ale jist jak jste chráněn pokud byl nájem na dobu určitou…

autacek

Nijak, smlouva skončila a buď protistrany přistoupí na nové podmínky, nebo nepřistoupí.

anonym

Přesně tak.