iceT

Mohou se lidé změnit?

Mám na mysli třeba člověka bez soucitu, který podstoupí transplantaci srdce a dárcem je dobrý, poctivý člověk, který za života pomáhal druhým.
Je to možné, že to dobré srdce změní celého zlého člověka v jinou bytost se svědomím? Jasně, že orgány nemají co dělat s charakterem, maximálně snad mozek. Nebo si snad ten necita uvědomí, že bez transplantace vhodného orgánu by už nebyl mezi živými a tak nějak je snad vděčný, že díky někomu, kdo umřel, může žít?

Nejlepší odpověď
redy

Já bych řekla, že může. Ne tím srdcem, ale jak píšeš dole.

Dokonce se dá změnit i z jiných důvodů, dlouhodobá nemoc a pak zázrak, člověk si uvědomí že lpěl na nicotných blbostech a pak se chová jinak – líp.

Třeba 🙂

Další odpovědi
johana 56

Ano, mohou se změnit.
Není to však jen v přímé souvislosti s transplantací orgánu.
Ve skutečně krizové životní situaci je člověk schopen přehodnotit životní priority a získává jiný pohled nejen na své okolí, ale hlavně sám na sebe.
Tabulky „má dáti a dal“ ztrácí smysl, protože bez dávajících (nejen orgánů, ale i péče a pomoci) se neobejde. Při hodnocení vlastního ‚já‘ zjistí, že je jen malinkou tečkou ve vesmíru, která tu už zítra být nemusí. Pochopí, že je v jeho rukou možnost prožít zbývající čas života úplně jinak, než si naplánoval…

Kepler

Ano, věřím tomu, že pozitivní změna charakteru může přijít, když si dotyčný člověk uvědomí, že stojí na prahu smrti. A že za svůj další život může vděčit jen jiným lidem. Ale bohužel taky možné, že zarytý egoista zůstane dál stejný, protože ostatní lidi jsou tu přece jenom kvůli němu.

zjentek

Doporučuji na týden vypnout video. Žádné kino, tv, ani multimédia. ;)

Lidé se zásadně měnit nemohou. Mohou pouze předstírat, že jsou někým jiným.
Takto lze například lépe odhalit přirozenost některých ostatních lidí.

Drap

Mohou. Ne sice tím, že mají jiný orgán, ale lide při vážných operacích dost často přehodnotí svůj život a dost často změní i svůj žebříček hodnot.

Tw!st

Může se změnit. Většinou to je také o sebevědomí, dřív jsem si myslel že nic nedokážu, že jsou všichni lepší než já. Teď poslední roky pociťuji že je to přesně naopak, lidi že sebe dělají chytráky a přesto v životě nic nedokázali. Čím více spoléhám sám na sebe a čím víc si věřím tím jsem úspěšnější a lidé co na to nemají si to holt kompenzují řečmi: „to je nereálné“ to nezvládneš" „jasný, jasný“. Možná to zní divně ale s myšlenkou že většina lidí kolem mě jsou neschopné socky bez životních cílů se žijem mnohem lépe… 🙂

postcd

může ale novým srdcem ani jiným orgánem který umí člověk transplantovat to asi nebude bez toho aby zapracoval mozek a něco si uvědomil,

haluzakfest

Odpovídám na blbou otázku, příspěvek jsem nečetl, může se člověk změnit, musí se měnit, a mění se… Teď záleží co a jak. Fyzicky se měnit musí protože stárne, psychicky se měnit může máli k tomu vhodné informační zdroje, máli nevhodné tak se také mění ale nevhodně. Jsem žijícím důkazem toho že i ten nejhorší možný člověk, se může změnit, jen k tomu musí mít v hlavě pravdivé informace, a musí zkrátka chápat co se doopravdy děje, člověk který je zmanipulovaný a naprosto až shypnotizovaný informací vytvořenými systémem.. tak takový člověk se velmi těžko mění… média a infomace které se k lidem dostávají jsou zmanipulované psány vytvářeny podle předem připravených psychologických modelů které mají lidi držet v těžkém bludu, ze kterého vzniká strach a ten je hybným motorem každého člověka, doslova tímto nuceným způsobem kazí lidi, oklešťují nás o lidské vlastnosti vyplachují nám mozek a my jsme potom schopni dobrovolně dělat naprosto odporné věci, jako třeba jít vraždit cizí lidi kteří mi nic neudělali jen proto že mi to ten kdo celý tento chaos má na svědomí přikázal.. proto se lidi jsou schopni smířit s celoživotním otroctvím ve strachu a nejistotě.. taky to dělá lidi zlé, drží člověka na míle vzdáleně od duchovního života, systém záměrně programuje lidi aby měli zvrácené touhy místo ty základní lidské, ty se naopak potlačují a člověk naprosto nesmyslně touží po bezcenných cetkách, a pro kousky papíru je schopen i vraždit.. Myslím že už jsem dostatečně naznačil složitost otázky, a rozměr odpovědi.. otázka může znít jednoduše, ovšem odpověď na ni málo kdo stráví, přesto se nebojím ji sdělit, protože vím že je to pravda ani tak moc ji nesděluji já, jako spíš něco skrze mě.. a je mi naprosto fuk co o tom kdo řekne, pravda je pravda, pokud někdo tvrdí opak nebo něco co vylučuje tu co píšu tak lže, ať už o tom ví nebo ne, mě je úplně jedno kdo tomu uvěří, kdo si z toho něco veme, vím že ten co má zdravý rozum ví jak to myslím, blbce to nase*e a bude se snažit to nějakým způsobem věrohodně vyvrátit, což by i mohl, i já se mohu mýlit, ale za ty roky jsem ještě nepotkal nikoho komu by se to povedlo, namísto toho jsem narazil na pár jedinců kteří došli k tomu samému co já, a nebojte jsem si vědom všech okolních hrozeb co se tohoto týkají, jako třeba že si nemyslím že jsem dokonalý a že jediný já znám pravdu, dokonce říkám, že se rád nechám vyvézt z omylu, nehledám senzace ani slávu, prahnu pouze po pravdě, to je totiž jediná cesta která vede k smysluplnému cílí prospěšnému všem.. Takže tak, je ale dobré pokládat otázky, a ať se vám cokoli zdá jakkoli blbé, tak věřte mi aspoň to že blbější je se nezeptat, zeptám se kohokoli na cokoli, obzvlášťe když tomu co někdo vypráví nebo tvrdí nebo sděluje, nerozumím.. prostě musím tomu rozumět, jinak nemá smysl se tím zaobírat..No jsem zvědav, na reakce, bude to důležitým údajem do mé analýzy. Jejíž výsledky sdělím na konci.. jinač by byla zkreslená.. každopádně už teď se to vyvíjí pro nás čechy kladně, skoro až nadějně !

karfigol

Lidé se mohou celkově změnit, obvykle je to třeba po autonehodě, po ztrátě blízkého nebo když konečně mentálně dospějí. Já jsem taky zažil kompletní změnu, dříve jsem si sebe nevážil a teď žiju jinak, dbám o své zdraví, sleduju tipy na http://rodina­azdravi.cz a snažím se být optimista

oldriskat

Řekla bych, že ano.

Martyn61

Sice se to nevztahuje k této otázce ale: Člověk se může změnit, ale musí chtít. Vždy k tomuto činu musí být nějaký důvod, podmět.

lenkasvob

Lidé se mohou měnit jen částečně a většina se mění. Při narození a v prvních letech života vznikne typ osobnosti, který zůstává až do smrti. Každý typ osobnosti má dám do vínku kombinaci čtyř schopnosti, vlastnosti. Ty v průběhu života člověk rozvíjí. 1. rozvine v 6 letech, 2. v 17 letech 3. v 35 letech a 4. okolo padesátky. A tak se stává, že i přecitlivělý člověk, na stará kolena začne chápat logické myšlení, spravedlnost a pravdu. Nebo primitivní buran začne chápat složitější souvislosti. Toto všechno se dočtete v typologii osobnosti MBTI. Které událositi urychlují toto vyzrávání osdobnosti? Např. člověk přijme zaměstnání, v němž musí rozvíjet i své zakrnělé dovednosti.

Nuk nuk

Nějaký orgán člověka asi nezmění sám od sebe, byť by se jednalo o srdce (ona je to koneckonců jen takové čerpadlo na krev). Nicméně člověk se za určitých okolností alespoň částečně změnit může a zážitek, kterým by podobná transplantace byla, může člověka posunout charakterově hodně jinam, než byl před tím.

Anna0077

Podle mě to trochu vliv mít může, dvakrát jsem byla na transfuzi a pokaždý se mi trochu změnila osobnost, lépe řečeno jakoby na mě přešla nějaká cizí „karma“ a zpátky se to vrátilo až asi za 3 nebo 4 roky. Poprvé (to byla krev od dvou lidí) to bylo k horšímu a podruhý (to od 5 lidí) zas k lepšímu 🙂

ppíno

..jednou zvěcí je to, že nás už mění každodenní koloběh života..to je daná věc:-)..ale transplantace srdce, kdy dárce je dobrý, poctivý člověk, který za života pomáhal druhým, tak věřím tomu, že se ze zloducha může stát dobrý člověk!

Smode

Samozřejmě dokázáno je že buňky transplantovaného orgánu ovlivňují tělo příjemce – př. dárce kouřil a příjemce začne mít chuť také na tabák atd. V této souvislosti je to možné.

Pak je také dokázáno že cca mezi 30 a 40tým rokem života člověka je to poslední čas kdy je u jedince možná nějaká větší změna k lepšímu (př.nejvíce milionářů vznikne v tomto věku) nebo i k horšímu (nejvíce životních krizí vrcholí). Po tomto limitu je to nepravděpodobné až nemožné.

Pak je možná změna po nějaké závažnější nemoci (ale v souladu s výše napsaným).

Jen tak pro nic za nic že by něco hříšníkovi došlo samo a on se polepšil sám od sebe – toto jest vyloučeno.

hanulas

Člověka může změnit jen hodně silný citový zážitek. Se srdcem jako transplantovaným orgánem to nemá co dělat.

Altair-AC

Mě je známo že se lidé nemohou změnit ,jen doba se mění.

Hranato

Mě daroval nějakej pan Titan pár šroubů a destiček. Potřeboval jsem trošku narovnat páteř a ruku. A opravdu mě to změnilo. Díky němu už nejsem bezpáteřní svině, hned tak před někým neohýbám hřbet a když je potřeba podávám pomocnou ruku nebo přiložím ruku k dílu ;)