Bronzový

Mohou se knihy zničit teplem?

Máme nějaké knihy na polici, která je asi tak metr a půl nad topením. Může to teplo z topení knihy nějak poškodit?
Doplňuji:
Myslela jsem, jestli se jim třeba nezkroutí rohy desek, pokud nemá kniha ty pevné atd.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Takovéto teplo, by nemělo knihy nijak podstatně poškodit. Faktem je, že přílišné teplo a příliš suchý vzduch ani papíru z dlouhodobého hlediska uplně nesvědčí

Další odpovědi:

Zlatý

neznicis a knihy jsou dost neznicitelna zalezitost ....porad nejake sebou taham v batohu.. ale usil jsem si na ne platene vaky aby se popripade nezaspinili ...a maji jeste jednu vihodu a to tu ze pokud si nekde sednu venku a a ctu si tak si nane muzu sednout a nejsem zastanej od toho nacem zrovna sedim....taky pro ty co ctou je velikym pomocnikem igelitovy pitlik ...se zipem v takovem se da kniha otevrit a da se cist ikdyz zrovna mrholi ...a knihy nezmoknou .....jinak je dobre knihy obcas vytahnout z polic a oprasit a prerovnat ...ale to je asi normalni ikdyz uz jsem se setkal s lidma kteri je prectou a nechaji v policich lezet ladem...pod vrstvamy prachu..je to smutne...
Doplňuji:
tak to jsem este neslysel ze by se kroutily teplem...jedine ze by byly vlhke a pak narychlo uschly ..tak si je poradne zarovnej ...;)..tvrda vazba ..mekka vazba ..tvrada mekka ....lol ne nic se nestane..

Zlatý

Knihy se nekroutí teplem, ale teplo způsobuje přeschnutí papíru , v papíru je potom malá vlhkost a v místnosti je vyšší . Papír potom nerovnoměrně a střídavě nasává vlhkost a kroutí se.

Udáváš sice dost velkou vzdálenost ( pokud je to pravda, nějak mně to nehraje s výškou místnosti) ale teplo stoupá kolem zdi nahoru takže je police dost silně tepelně zatížena. Pokud ti na knihách záleží, raději bych je přemístil.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 860
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 473
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.