ondra07

Mezinárodní den žen …

Víte, že jde o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909? :)
Tak by mě zajímalo, jak slavíte tento den Vy doma.
Vyrazíte si třeba s manželem/man­želkou někam do restaurace, oslavit to a třeba urovnat vztahy mezi Váma? Nebo si jenom popřejete a dál to neřešíte. :)
Děkuju.

Nejlepší odpověď
dudu

Po téměř padesáti létech zkoumání ženské psychiky duše a intelektu, ale pozor též těla, jsem dospěl k přesvědčení, že si tyto bytosti zaslouží, aby od nás chlapů byly denně opečovávány a obletovány. Poté co jsem se vybouřil a ustálil, nemám dnes problém permanetně laskat a rozmazlovat svoji choť. A to nejen dárky, slovem, jakož i květinou při každé příležitosti, vč. dnešního MDŽ.
P.S. pánové vězte, že nehrozí riziko, kdy byste pole přeorali a ženu přemilovali. Takže vy mladší, mějte se k dílu!!!

Další odpovědi
briketka10

vím, že je MDŽ a tak jsem se těšila na sněženky od synovce z naší zahrádky a u nás napadlo tolik sněhu pořád padá a padá, že by je ani nenašel, manžela nemám, tak vyrazím na procházku se sestřiným psem, pak budu ráda, že zalezeme do teplíčka 😁

Děda Louda

Jenom k upřesnění:

V současné době si pojem Mezinárodní den žen mnozí spojují s komunistickým režimem. Ale popravdě není tomu tak, historie tohoto dne patří do minulosti a s komunismem nemá pranic společného

V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilek za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy tehdy požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době to ještě nebyl mezinárodní svátek a slavil se jen v Americe.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky na demonstrace švadlen v USA.
Pevný den ale tehdy také stanoven nebyl.
V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března a ženy podporovány i muži požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.
Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V násle­dujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce.
V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ definitivně ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.
Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna. Oslavy MDŽ jsou spojeny zejména s konáním přednášek na téma postavení žen ve společnosti a v rozdílných kulturách.
V bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu. Rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou. Nicméně MDŽ je skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa a naše komunistická minulost mu jen dává ostudnou rudou kaňku.

Doma tenhle svátek nijak neprožíváme.

Zdroj: http://www.ak­tivni.cz/clanek/za­bava/byvavalo/mdz-a-jeho-historie

terry

Neslavím to nijak, ale
ad baghira – mám za to, že důvody ke stvávce by byly důvodem pro oslavu vítězství všude, ne pouze v NY.
A že z něho kdosi udělal „socialistický“ svátek nemění nic na tom, že požadovek volebního práva, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí je důvod ke stávce a oslavy vítězství stávky.
Proč jen ženy, které jsou matkami? Co ty ostatní?

baghira

Tento svátek neuznáváme – s nějakými newyorkskými odborářkami nechceme mít nic společného.
Druhou neděli v květnu slavíme Svátek matek – to je ten správný.

HelpMine

Ani nevim ze neco takovyho existuje :D