Avatar uživatele
quentos

Měl by se host v rádiu snažit o spisovnou mluvu?

Jedna věc je, že jde o oficiální pozvání do pořadu, druhá věc je ale, aby působil přirozeně. K nespisovné češtině sklouzávají dnes leckdy i moderátoři televizních talk show a nevadí mi to, naopak. K čemu byste se přiklonili vy?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez, Frogman před 1969 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Arne1

Nemusí být spisovný, ale neměl by vypadat jako blb.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Hovorová mluva mně u hosta nevadí. Spíš dotyčného charakterizuje, protože ze sebe nedělá „jazykového odborníka“. Ale u talk show – jak kdy. Vadilo mně vyjadřování Petra Novotného nebo Jiřího Krampola. Že se dá moderovat i kultivovaně, je vidět u Marka Ebena i Terezy Kostkové.
Jsou i další, ale moc se na TV nedívám.

Ale oficiální zprávy by měly být předávané spisovným jazykem.

Ale i v mluvené řeči mně vadí pauza éééé, při hledání slova a „vata“ – např. vlastně. Nedávno jsem v jednom přímém rozhovoru slyšela u účastníka za každým druhým slovem „vlastně“, jindy zase „zvukovou“ pauzu.

Opravdu to rvalo uši. Jenže šlo o přímou reportáž – s tím nic nejde udělat …

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

U hosta v rádiu mi hovorová čeština nevadí, ale moderátor by spisovně mluvit měl – jít příkladem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Já bych u hostů dala přednost hovorové mluvě, pak by snad odpadla část příšerných výrazů typu by jsme, by jste, řekl by jsem, apod. → někdy mám
pocit, že se objevují právě při snaze o spisovné vyjadřování.

Moderátoři a redaktoři by samozřejmě měli ovládat spisovný jazyk.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Všichni v rádiu by se měli snažit o spisovnou mluvu.
Když někdo veřejně projevuje neznalost shody podmětu s přísudkem a nezná skloňování tak, že to tahá za uši, zhodnotím ho nízko, bez ohledu na třeba jinak zajímavé téma.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Snažit by se měl vždy, ne jen v médiích. Ale jsou situace, kdy není problém použít nespisovný, hovorový, obecný.. jazyk, nářečí a jiné kategoie. A dokonce to jde i v psaném xetu, žáno. Dyk to nejni vůbec nic proti ničemu, jen by u toho, jak je tu psáno, neměl autor vypadat jak blbec. Ovšem u oficiálních vyjádření by měl takový jazyk být výhradně spisovný, pokud nejde o citace, příměry a podobně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek