K1234

Máme podat trestní oznámení? (Zlomený nos)

Dobrý den, chci se zeptat, jestli má “cenu” podávat trestní oznámení. Na Silvestra napadl známý mého přítele protože se mu nelíbilo něco, co můj přítel řekl. Dostal tři rány do hlavy a jednu do nosu (tu jsme viděli všichni tu poslední ránu, jinak jsme byly s kamarádkami ve vedlejší místnosti). Měl i roztrhane tričko a na krku otlačeniny, asi jak ho držel. Nakonec z toho vyšel se zlomeninou nosních kůstek, nos mu už lokálně narovnali a teď by chtěl jít už do práce (dnes je to 10 dnů od události, 7 pracovních dnů). Má cenu podávat trestní oznamení? Bojíme se, že se to bude táhnout dlouho a nakonec z toho můj přítel – poškozený nevyjde s ničím. Na netu jsou nějaké tabulky bodového hodnocení bolestného ale nevím, jak to funguje. Praktická doktorka říkala, že to posuzuje jiny lékař. Ten, co to spáchal, měl prý už někdy podmínku za ublížení na zdraví (to jsem jen slyšela, nevím jistě), tudíž by z toho nemusel vyjít alespoň bez placení odškodnění ne? A ještě se zeptám, ve věci bude rozhodovat samosoudce? Takže podáme jen výslech na policii a k soudu nebudeme muset? (Jak poškozený tak my svědci). Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Trestní řízení rozhoduje o vině a trestu, nikoli o náhradě čehokoli. V případě požadavku na náhradu škody pak trestní soud většinou odkáže k občansko právnímu soudu (většinou, nikoli vždy). Samosoude může rozhodovat o trestních věcech s omezenou nejvyšší sazbou do „nějak“. To bude v trestním řádu. Samosoudce není o tom, že si to soudce přečte a rozhodne. Každý soud má právo rozhodnout o průběhu hlavního líčení, o výsleších, připuštění důkazů, odborných posudků soudních znalců… Samosoude znamená, že nerozhoduje senát, tedy celá skladba předsedy a přísedícících.

Další odpovědi
hapiky

Co má a co nemá cenu, na takové posouzení musí být kvalifikovaný advokát.
Vše záleží na okolnostech incidentu jestli jej třeba záměrně neprovokoval, jestli hájil svoji čest nebo své rodiny, může také dotyčný tvrdit, že byl sám napadený, tudíš se jen bránil. Jde o prokázání úmyslného trestného činu či přečinu, svědci apod. Pokud byl útok a následné zranění jen reakce na nějaký názor, bylo by škoda, kdyby mu to jen tak prošlo.

Kryšpín

Zajděte na PCR a o dalším budete mít přehled

ivzez

Výslech se nepodává, podat lze výpověď.

Jestli má Váš partner podat trestní otnámení, je na jeho rozhodnutí.
Nejde jenom o bolestné, ale i o ušlý výdělek.

Já bych to neposuzovala, jestli to „má cenu“.
Zamyslela bych se nad vztahem s tím známým,
od toho bych se rozhodovala dál.

Existuje i možnost se s tím známým dohodnout mimosoudně.
Z hlediska „výhodnosti“ by to bylo výhodnější pro oba.