leporela22

Mám jako poškozený povinnost podat výpověď na policii?

Dobrý den, tento týden mi přišel dopis od PČR. A jelikož jsem provedl platbu na vyšetřovanou firmu/společnost, jsem v postavení poškozeného. Když nemám podle §368 odst. 1 trestního zákoníku „oznamovací povinnost“, ale pouze povinnost podat vysvětlení podle §158 odst.6 trestního řádu, a jelikož je více poškozených, mohu prohlášení nepodat, nebo spíše odmítnout nějakým prohlášením?

Odpovědi
led

Podať výpoveď, svedectvo k trestnému činu na pčr je povinnosť každého občana.
Odmietnúť výpoveď na pčr máte len v prípade, ak by ste boli na jej základe trestne stíhaný, prípadne bol ohrozený na zdraví alebo živote vy alebo vaši najbližší príbuzní.
Ak pozriete v archíve otázka ohľadne výpovede, svedectva na pčr tu bola už viackrát preberaná, sú tam uvedené aj paragrafy. Prípadne si otvorte stránku pčr a tam si vyhľadajte potrebné informácie.

Smlouvyzdarm

Podat vysvětlení je povinností každé osoby, která může k přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku nebo tr. činu k vypátrání hledané nebo pohřešované osoby … Podání vysvětlení může odmítnou osoba pokud by jím sobě, nebo osobě blízké mohla způsobit nebezpečí postihu za přestupek nebo případně TČ. Osobou blízkou se rozumí osoba jejíž újmu byste považoval právem jako újmu sobě vlastní. Čili odmítnout vypovídat můžete, ale nejprve se musíte dostavit, abyste podání vysvětlení odmítl......