kolko

Mam neplatnou občanku a nemužu si na poště vybrat důchod. Jak mám postupovat?

Dobry den, chci se optat: dneska jsem šel na poštu si vyzvednout duchod a zjistili, že mi ho nemužou vydat, že mam neplatnou občanku. Jak si ho mužu vyzvednout co nejdřív? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Nemáte platný pas? Ten je možné předložit místo OP.
  2. Nebo občanský průkaz manžela, pokud jde o starší typ OP, kde jste uvedena jako manželka. V tomto případě by vám důchod vyzvedl on.
  3. Nechat důchod nevyzvednutý na poště – na poště mohou zůstat až tři splátky důchodu.

Pokud není třetí splátka důchodu vyzvednuta, vrací pošta důchod zpět ČSSZ a ta zastaví výplatu důchodu do doby, než se důchodce přihlásí.-

--
Máte-li účet, pošta vám nemůže peníze bez souhlasu SÚSZ na něj poslat.

Pokud nemůžete využít první dvě možnosti, nezbývá nic jiného než si vyřídit občanský průkaz.
https://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/101/105/3­883.html

http://poradna­.naseduchody.cz/kdo-muze-vyzvednout-duchod-na-poste-za-duchodce-ktery-je-v-nemocnici/

Další odpovědi
zjentek

Zažádej úřad o výměnu dokladu, k občance dostaneš dočasné potvrzení o žádosti ke změnám v dokladu, což je papírek, s nímž, v kombinaci se starým OP, už bys měl na poště uspět.

Oprava: Takže ne „bys měl“ uspět, ale uspěješ. Jen ti váš úřad musí jakoby posvětit, že máš zažádáno o změny v OP, respektive podanou žádost o nový průkaz.

carlosbomber

Butete muset zajít na Úřad a zažádat si o vydaní nového občanského průkazu.A taky si řekněte že potřebujete dočasnou občanku ta stojí asi cca 100kč platnost je asi měsíc nebo do té doby než vam vyřídi novou občanku. a tímpadem si mužete vyzvednout svůj důchod.

mosoj

Musíš zažádat o novou. Páni úředníci na to budou mít 31 dnů a na tu dobu ti vydají dočasný doklad totožnosti. Mám dojem, že i něco budeš muset eráru zaplatit.

GM

Zjentek – Česká pošta je taková instituce, že na náhradní doklad ti nevydají ani doporučený dopis, natož důchod… Náhradním dokladem myslím prozatímní doklad, který ti vydá úřad, než budeš mít hotovou novou občanku. Tenhle náhradní doklad ti uznají policajti, soudy, ale Česká pošta ne – to je stát ve státě… (vlastní zkušenost)

zjentek

Annas, bod už dnes nebude, bohužel..... tohle je informativně pro vás. Zdraví zjen ;)