Našla jsem článek o nějakém kouřícím ježkovi. Opravdu ten ježek kouřil?

Našla jsem článek o nějakém kouřícím ježkovi: http://www.sta­rypaky.cz/2015/10/­majstrstyk-kourici-jezek/
Opravdu ten ježek kouřil?

Nejlepší odpověď
Kepler

Babička ho taky měla doma, sice v poloze na všech čtyřech, ale fakt zdánlivě kouřil. Ty speciální cigarety byly opravdu celuloidové tyčinky obalené v cigaretovém papíru. Celuloid je nitrovaná celulóza, jedna z prvních plastických hmot, velmi hořlavý. Dělaly se z něj i filmy, pravítka a hřebeny. Po zapálení na špičce „cigareta“ vytvářela efekt přerušovaného hoření bez plamene, zato s vývojem bílého, hustého a smradlavého kouře. Když originální cigarety došly, kradl jsem babičce hřebeny a z jejich zubů si vyrobil cigarety nové. Zapálená pravítka a hřebeny smradily teda dost vydatně a byla to naše oblíbená klukovská zábava. To už s dnešními plasty nejde, škoda.

Další odpovědi
klumprt

Měl jsem sádrového ježka. Vypadal trochu jinak. Myslím, že mi ho babička koupila ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Ježek měl pod nosem dírku a byly k němu takové malinké cigarety, které se tam daly a pomalu hořely jako třeba vonné tyčinky. Ježek samozřejmě nešlukoval. Byl ze sádry.

Cenobita

Vyráběl se ze sádry nebo také gumový (pryžový), kouřil celuloidové cigarety, děsně to smrdělo, ale za socialismu to byla docela zábavná kratochvíle, jako děti jsme to milovali (kouření nebylo tabuizováno, ale bylo znakem dospělosti).

Od kouřícího ježka vzniklo i rčení: „kouříš jako sádrový ježek“ – ve významu: kouříš moc, hodně

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=GgEpjmNOf­jE

anonym

klumprt: A dá se ten kouřící ježek ještě někde sehnat?

klumprt

Dnešní doba už kouření a jeho propagaci moc nepřeje. Ten můj ježek byl koupen někdy před třiceti lety.

Kepler

Asi se už nevyrábí, ale může to být jakákoliv figurka s dírkou na cigaretu. Horší problém by byl sehnat ty nitrocelulózové tyčinky. Pokud vím, nitrocelulóza ve formě plastu se už nikde nevyrábí.

Cenobita

Používal se na to rozstříhaný celuloidový film.