Lotr2008

Mají prarodiče při výchově dítěte hrát stejně důležitou roli jako rodiče?

Já když se snažím vnuky vychovávat, tak jim zakážu telefony, někdy je i lehce „pohladím“, pokud se chovají neukázněně, nebo jim dávám rady do života, myslím, že na ně mám právo, už jsem toho dost prožil. Oni mě mají rádi, ale tohle naše vztahy stejně trochu poškozuje. Já si nicméně nemohu pomoct, tam kde rodiče výchovu zanedbali, tam ji musím dohnat já. Ovšem rodiče říkají, že mi do toho nic není, že já je nemám co vychovávat. Já si myslím, že prarodiče by měli při výchově hrát stejně důležitou roli jako rodiče, nebo aspoň podobnou. Oni dávají nadhled a mají více zkušeností. Co si myslíte vy?

Nejlepší odpověď
marci1

Každý by měl znát svou roli (role rodičů a prarodičů se liší); hned od začátku je fajn si stanovit určité hranice, pravidla (například: co v péči o dítě ano, co vyloženě ne).
Za výchovu dítěte zodpovídají rodiče. Je důležité, aby prarodiče toto respektovali a přizpůsobili se. V žádném případě by nemělo docházet k podrývání autority rodičů (třeba tím, že „hodná“ babička dovolí něco, co maminka dítěti zakázala), kritizování jejich rozhodnutí a podobně. 😄

Další odpovědi
Filip84

V zásadě ne.

V zásadě je výchova věcí rodičů, a pokud ta výchova je v rámci, řekněme, rozumných mantinelů, tak by se do ní nikdo neměl montovat, ani stát, ne tak prarodiče.

Ale, samozřejmě, jsou případy, kdy ta výchova adekvátní není, a ano, pak může zasáhnout i prarodič. Ale bavíme se o excesech, ne o banalitách.

A taky se, tak nějak přirozeně, předpokládá, že když by se s rodiči něco stalo, že prarodiče vnuky vychovají, že.

Takže všecko je odvislé od reality v té které rodině, nelze na to odpovědět generálně.

elkon

V první řadě je to věc rodičů, ale má to jeden háček. Ne každý rodič je schopen své děti kvalitně vychovávat. Je to dáno hlavně tím, jak byli pro tuto roli připraveni svými rodiči. Já si troufnu říci, že jsme naše děti vychovali nejlépe jak to šlo a když jsem pozoroval jak přistupují k výchově svých dětí (našich vnoučat) jsem spokojen. Do jejich výchovy jsme se nepletli a pouze jsme posloužili radou, pokud nás o něco požádali. A když dnes vidím vnoučata, sice mladá, ale v již dospělém věku, pociťuji, že jsou vychována dobře. Nekouří, nepijí, nefetují, nehrají počítačové hry, ale zajímají se o kulturu, cestování, sport a pod., tak není co dodat.

Dochy

Rodiče obvykle mají k dětem nejblíž. Výchova je především jejich zodpovědnost. Jako prarodič můžeš pomoci jsi li o to požádán, můžeš pomoc nabídnout, můžeš nabídnout radu a dál víceméně pro vnuky „být“. Ale pokud to alespoň trochu jde, nemáš právo jít proti pokynům rodičů a jakýmkoli způsobem podrývat jejich autoritu. Vztah rodič-dítě nesmí být zpochybňován a narušován.
Ano, rodiče se mohou mýlit. Ale není nic horšího, než když dítě z jedné strany slyší „čehý“ a z druhé „hot“.

zjentek

Prarodiče musí hrát významnější roli, nežli vlastní rodiče. Přece rodiče musí tvrdě pracovat, aby uživili sebe, včetně své rodiny. A přece žádný lidský organismus není na toto uzpůsoben- těžce pracovat a ještě dobře vychovat spokojené potomky, kteří by díky správné výchovy později veděli, proč jsou tady na světě. Na tohle není život dostatečně dlouhý, to by dny musely mít alespoň 32 hodin denně a to nemají. To nám ovšem strůjci populárního, prozápadního ekonomického systému jaksi zatajili, stejně jako skutečný význam manželství a proto ani při školském vzdělávání nelze k problematice očekávat nějaké osnovy. Nakonec pudy člověka přivedou k plození a na tato situace je tentýž systém jištěn jeslemi, školkami a chůvami, čili žádný strach a které dítě má k dispozici prarodiče, má v rukávu super bonus, který si však neuvědomuje, „bo systém“. Haré Krišna 🙏

Ametyst

Hlavně aby oba rodiče existovali a fungovali jako rodina. Prarodiče nemohou rodiče nahradit, mohou jenom pomáhat při výchově. Samozřejmě ze malé děti vstřebávají každý nový poznatek, všechno si zapamatují a poznávají svět. Pokud tráví většinu času s dědou a babičkou, později se ten blízký vztah obrátí proti rodičům: děti se budou svěřovat a mít rádi hlavně prarodiče.

elkon

A Zjentek rozdává „moudra“, přitom ani neví co to děti jsou. Přesně jeho styl.

zjentek

Určitě ví. I když pravda, odříkavý život není tak snadný, jako ten nezřízený. Haré Krišna 🙏