Radak

Mají něco společného smůla ze stromu a smůla jako neštěstí?

Nejlepší odpověď
annas

Vařící smůla se vylévala při dávných bojích shora na útočníky, třeba když chtěli dobýt hrad. Ronvěž hříšníci byli trestání tím, že byli namočeni do kotle s vařící smůlou.

Proto smůla jako neštěstí má odvozený význam od trestání smůlou – kdo nepřežil, měl smůlu nejen skutečnou, ale i obraznou. Zkrátka má pech.

Mít smůlu s také vykládá zpravidla z toho, že když se chytá pták, tak mu zůstanou na peří zbytky smůly.

Zdroj: Z etymologie.

Další odpovědi
vagra

Já tyto dva druhy smůly rozlišuji tak,že té ze stromů,říkám smola.
Obě varianty tak lehce odliším a je to dokonce i gramaticky možné.

Společný mají snad opravdu jen ten název.

Tata

Pokud se v lese přilepíte na smůlu, víte jistě jaké jsou problémy se jí zbavit. A pokud spadnete do problému, jistě se ho tak lehce nezbavíte. Bude vám dlouho trvat napravila svou reputaci. Stejně jako se smůla těžko odstraňuje z rukou, stejně těžko se odstraňuje vaše pochybené z vědomí lidí.

hanulka11

kdo se na smůlu v lese přilepí ,tak má opravdu smůlu