HarpPlayer

Mají letadla náhon na kola? Nebo se popojíždění po dráze musí řešit pomocí vrtulí či trysek?

Nejlepší odpověď
Alesh

Náhon teda rozhodně nemají, náhon je u mlejna. Jo, pohon řeší pomocí trysek či vrtulí, případně je tahá pozemní vozidlo.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/N%C3%A1hon

Další odpovědi
anonym

Buď tažným motorem na křídlech nebo tažným vozidlem.

badisko

proc ? by melo …:D ne nema …leteadlo ti vzletne i z nista kdyby bylo na bezicim pase …:D

mosoj

Letadlo pokud po letištní ploše není taženo ( přední kola jsou tahem řiditelná)
tak pojíždí po dráze vlastní silou za pomoci svých motorů a řídí se stejně jako pásová vozidla , bržděním levého nebo pravého podvozku.

Říka se tomu rolování !!!

Pájo

Jen jako zajímavost k tématu…
Byly určité tendence o roztáčení kol podvozku při přistávání pomocí lopatek na discích kol nebo pneumatikách. Po vysunutí podvozku proudící vzduch kola s lopatkami roztočí a ty se při dotyku s přistávací plochou již otáčejí, což snižuje opotřebení pneumatik. Do jaké fáze je to převedeno do praxe, nevím.