Rokio

Má vaše město hospodu 4. cenové kategorie?

Město, ve kterém žiji, má hospodu jak 4. cenové kategorie, tak i o něco lepší hospodu 3. cenové kategorie.

Hospoda 3. cenové kategorie je na nádraží. Neprodávají se tam hotová jídla, ale je to pouze nalejvárna. Je to tam zatuchlé a také je tam hluk. Hospoda 4. cenové kategorie je kousek od nádraží. Je to pouze bufet a nejsou tam židle. Lidé tomu říkají krmelec.

Nejlepší odpověď
annas

Označení hospod podle kategorií bylo zrušeno po roce 1990, když hospody převzali soukromníci,. Možná síla zvyku, že někdo ještě označení používá.

V našem městě jsou asi 3 či 4 hospody, v nichž se prodávají jen nápoje, hlavně pivo, tudíž by šlo o IV. kategorii. Zda je prostředí lepší než v minulosti, netuším.

"Zůstalo však dělení podniků na „hostince“ a „pivnice“ (obojí jako zařízení „specializovaná převážně na podávání piva a jídel vhodně doplňujících jeho konzumaci“) a „výčepy“, které se zaměřují na prodej piva a ostatních nápojů převážně „přes ulici“.

V minulosti byly hostince zařazeny do IV. cenové skupiny a zřizovány „jako součást základního občanského vybavení“ i v menších obcích. O stupeň výše stály pivnice, které spadaly do IV., III. a výjimečně i do II. cenové skupiny. Zřizovány byly „zejména v centrech měst, výjimečně i v rámci obvodové občanské vybavenosti“.

Např. ve IV. cenové skupině se vařily pouze polévky, III. cenová skupina nabízela jednoduchá hotová jídla – zejména guláše, vepřovou se zelím a játra, atd."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cenov%C3%A1_sk­upina

Další odpovědi
aliendrone

Cenové kategorie restauračních a pohostinských zařízení se již DÁVNO nepraktikují, byl to bolševický „vynález“. :)
Dnes se dle stupně kulturnosti (jak vybavení, obsluhy, kvality podáváných nápojů/jídel či úrovni štamgastů) místo 4. cenové kategorie používá název „PAJZL“ (s různými přívlastky – od „hřejivý“ až po „nechutný“). ;) :)

paul1

Bydlím ve větší vesnici, máme celkem 4 hospody pečlivě udržované, kategorie jsem nezjistil, ale typuji asi tak 3. a jedna 2. kategorie.

zjentek

Prostředí uvnitř knajpy tvoří LIDÉ a pokud se tak dá říkat i sebrance z vašeho krmelce, tak I TAM! (;
Když vlezeš dovnitř do putiky a rozhlídneš se, můžeš vidět „cenovou kategorii“ hned na první dobrou! Anebo taky nemusíš, víš, Rokio? (; (; (;

Drap

Dnes už restaurace nejsou označené cenovou skupinou.