Gestas

Má v arabském písmu svůj symbol jen bůh měsíce Alláh, nebo i ostatní arabská pohanská božstva?

Nejlepší odpověď
annas

"Daleko před Mohamedem věřili v Arábii v Alláha, boha Měsíce, který dává celé přírodě plodnost. Z toho důvodu byl zvolen jako symbol islámu půlměsíc.

Bůh Měsíce Alláh se oženil, s bohyní Slunce a měl s ní tři dcery. Al-Lat, Al- Uzza a Manat. Byly uctívány jako bohyně.

http://www.et­hos.cz/pliziva-islamizace-082.php

"Alláh bylo tedy jméno předislámského arabského boha Měsíce, kmenového boha Mohamedova kmene.

Nejvíce úcty ovšem staří Arabové prokazovali zbožštěnému Slunci (al-Lát nebo Iláhat Šams tj. bohyně Šams), Měsíci (Iláh Hubal = bůh Hubal) a Venuši (al-Uzzá).

Solárním božstvem byla také Šams. V Sýrii a Palmyře bylo toto solární božstvo mužského charakteru (bůh Šamaš). Symboly bohyně byli lvi, orli a koně.

Brzy však je Šams nazývána pouze „bohyní“ (Ilat, Iláhat, ha-Ilat, al-Ilat…) a stává se manželkou lunárního boha Ila ( či lláha, Alláha…).

Představa o nejvyšším bohu byla v Mekce i v západní Arábii běžná. Téměř každý kmen měl totiž nějaké své nejvyšší božstvo. Když Muhammad začal veřejně hovořit o Alláhovi (al-Láh = Jediný), jeho soukmenovci nebyli překvapeni, protože si ho dovedli představit jako sobě velice dobře známého boha Hubala. Iláh Hubal byl bohem Měsíce a nejvyšší božstvem Kurajšovců. Byl uctíván v Kaabě, kde stál jeho antropomorfní idol z achátu. atd."

http://spqr.cz/con­tent/n%C3%A1bo%­C5%BEenstv%C3%AD-starov%C4%9Bk%C­3%BDch-arab%C5%AF

Další odpovědi
Arne1

„Bůh měsíce Alláh“ co je to za nesmysl ? Alláh není bůh něčeho konkrétního, ale jediný Bůh všeho. V Islámu neexistují jiní bohové, ani otcové, ani synové, ani jiní svatí tak jako jsou to v křesťanství. Islám samozřejmě neuznává ani pohanská božstva.
Alláh nemá v arabském písmu svůj znak, slovo Alláh se skládá ze čtyř písmen alif, lám, lám a há. Trochu matoucí může být, že v počítačovém zápisu se tato čtyři písmena mohou sloučit do jediného (Unicode hodnota U+FDFB) složeného znaku, vzdáleně podobně jako kdyby se v češtině spojilo „c“ a „h“ do „ch“.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/All%C3%A1h