Avatar uživatele
cepice

Má tramvaj vždy přednost?

Manželka mi tvrdila, když v roce 2008/9 dělala autoškolu, že je učili, že má tramvaj má vždy přednost. Já jsem autoškolu dělal až mnohem později, někdy kolem roku 2016/17 a v autoškole mi říkali, že tramvaj má **již **stejná pravidla jako auta. Znamená to tedy, že se pravidla pro tramvaje upravovala a že někdy byla absolutní, stejně jako pro vlak? Nebo je to mýtus?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 242 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nemá a nikdy neměla. Hezky je to popsáno třeba zde: https://www.dpmo­.cz/blog/deta­il/?id=76
Možná to vychází z toho, že tramvaj je trochu strašák a všichni jsme se učili pravidla „při odbočování vlevo je potřeba dát přednost všem protijedoucím vozidlům a tramvajím v obou směrech“ a „tramvaj, která při odbočování křižuje směr jízdy vozidla a dává znamení o změně směru jízdy, má přednost v jízdě.“ ale to obojí platí platilo vždy.
Co se týká minulosti, pamatuji ještě Pravidla silničního provozu před r. 1989 (vyhláška 100/1975 Sb.) a jediné, co se od té doby vw vztahu k tramvajím změnilo, že je v současném zákoně výslovně uvedeno, že CHODCI na přechodu nemají přednsot před tramvají (je to formulováno tak, že ředič tramvaje na rozdíl od ostatních řidičů nemá povinnost neohrozit ani neomezit chodce přecházející na přechodu).

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?cepice Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Tramvaj určitě nemá vždy přednost. V zásadě stačí vygooglit nějaký ten článek na toto téma z poslední doby, ale podle mě se nic neměnilo. Chodec na přechodu musí dávat přednost tramvaji. Pak pokud jedeš souběžně s tramvají a ta dává znamení o změně směru jízdy a bude křížit tvoji dráhu, tak taky dáváš přednost. Jinak je to podle mě stejné, tedy podle značek a semaforů.

Zdroj: https://www.por­talridice.cz/cla­nek/prednost-tramvaje-v-jizde-pred-autem

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Pravdu nemá ani jeden 😉 Ani manželka, ani to co si pamatuješ z autoškoly 😉

Nový příspěvek