Huka

Má tenhle hlavolam řešení, krom destrukčnich? Jak osvobodit ruce bez zničení lana nebo židle nebo rozvázání uzlů.

Odpovědi
Filip84

Ale jistěže má: na osobu, které patří svázané ruce, spustíš 16t závaží. Musíš však mířit přesně, aby při tom židle nepřišla k úhoně!

Tak bude hlavolam vyřešen, a v souladu se zadáním dotazu: židle, lano ani uzle nepřijdou k úhoně. protože 16t závaží lano nepoškodí. Jen, před vytažením lana, bude nezbytné 16t závaží mírně nadzvednout, aby se lano, nebo uzle, při vytahování nepoškodily.

Ještě jsem zvažoval vypustit na osobu s rakama v laně aligátora, protože tygr maliny nerad. Aligátor by však mohl lano poškodit, například pokousat, nebo i překousnout. Spuštění 16t závaží se mi jeví jako nejvíce bezpečné řešení.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=piWCBOsJr-w

Disraeli

Má, ale je částečně destruktivní (ale ne pro lano ani židli ;))… Můžeš si zlomit palec (respektive vykloubit) a pak snadněji protáhneš ruku skrze smyčku toho lana*. :D Ale proč by to člověk dělal, že, když místo toho může zničit to lano nebo židli. Nemluvě o tom, že to vypadá na tu klasickou, vratkou a snadno zničitelnou židli… A pokud není dodatečně nějak zabudovaná do země, tak je to velmi lehké žídle – můžeš ji klidně popadnout a odějít s ní, i když si k ní připoutaný. Je to prostě bídné svázání dotyčného. Ale chápu – pokud je v tom nějaký trik, tak je zde podstatný ten trik a ne vedlejší faktory.
Taky není přesně vidět, co je to za uzel, ale trochu vypadá jako takový ten, který jde utáhnout i povolit… takže by možná stačilo ho jen roztáhnout. 😅 Ale takový uzel by tam udělal fakt jen deme_t. 😅
*Je to samozřejmě hloupé řešení – vedle těch dalších, ale splňuje to podmínky. Židli ani lano tím neporušíš, jen si zraníš ruku. Dalším ještě radikálnějším řešením by bylo si tu ruku useknout. ;)

Jestli má ten hlavolam řešení v tom, že se to lano snad dá nějak provléct z té židle, tak to se mi nějak nezdá. Alespoň já nevidím jak. Ale pokud ano, taky by mě zajímalo JAK..

Existuje podobný trik s dvěma osobami, respektive dvěma provazy a tam se mi to řešení zdá logické… ale popravdě nevím, jak se to dá aplikovat na tento případ. Asi v tom bude nějaký podobný trik s provlečením a o(č)kem – ale ať si to představuju jakkoli, tak to lano stejně zůstává uvězněné v té židli.
Ten trik s rucema/lanam je docela známý, dole v odkaze si je můžeš prohlédnout. Třeba tě to inspiruje k řešení… ;)
https://puzzle­wocky.com/par­lor-games/string-handcuffs-puzzle/
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6Hl2ekkyf-s

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3YfJQbjVVso
Tady je trochu podobný https://youtu­.be/mQluNANOCO­A?t=265 (takové se běžně prodávají – ale stejně nechápu, jaké řešení má ten obrázek se židlí – asi v tom bude něco hodně podobného, ale nevím, jak 😅 Jako například prsotrčit tu jednu ruku srkz židli, vytvořit tam to očko, nějak tím provléct celou tu židli (zatímco máš tu ruku stále srkz tu mezeru židle… a pak ten provaz stejně zůstane tak, jak byl uvězněný v židli 😅 ).

Disraeli

Ano, tohle dává smysl: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qojX6m58Oxg Jenže ten příklad se židlí je prostě jiný a zakládá na něčem jiném… 😅

Huka

V knize ze které to je bylo i toto řešení https://1iq.cz/i/Wkh5A/­G3gsj.jpeg
ale bud jsem blbej já nebo autor 😁

Disraeli

A je to řešení k tomuhle hlavolamu? 😅
Řešení asi bude v nějaké té smyčce – ale netuším, kde se má vytvořit a přes co provléct, aby se to lano dostalo z té žídle (anebo z té ruky)… 😅

Huka

Ne je to určitě k tomu. Je to z knihy Matematika kolem nás. Zdenek Opava. Napadlo mne se autora zeptat, ale narodil se 1930 🙂

Říkal jsem si jestli to nezmastili grafici, autor jim dal nákres hlavolamu, čmáranici, dva špagáty domotané v sobě, tak si grafik řekl, že trocha stylizace nebude na škodu a místo jednoho špagátu nakreslil židli 😁 Třeba k té knize vyšla i nějaká oprava, ale to se už nedozvíme. Pošlu to na mensu…

Disraeli

To bude asi nejlepší.. 😆 Protože z toho obrázku mi to řešení moc jasné není. Jako má se vytvořit nějaká smyčka/očko a to se má provléct kolem toho uzlu na ruce – a postupovt se má jako podle obrázku výše. Ale řešení tam nevidím. 😅
Dík za název knihy i jméno autora. I ty další knihy od něj vypadají zajímavě. Možná si některé pořídím.