Avatar uživatele
Registrovaný

Má právo mě někdo fotit bez mého souhlasu? a pokud ano má právo mou fotku zveřejňovat na internetu bez mého souhlasu??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

Ne. Viz nový OZ: § 12 (1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením. Zdroj: http://zakony.centrum.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Právo tě (vy)fotit ano.
Právo zveřejnit tvou fotku bez tvého souhlasu ne ( já třeba, pokud zveřejňuju fotku s lidmi, od nichž nemám souhlas, rozmazávám obličeje).
Je ale rozdíl mezi fotkou člověka a fotkou třeba hradu, na níž se nacházejí i lidé.
;-)
O co přesně(ji) se ti jedná?


Avatar uživatele
Bronzový

Nemá právo vás fotografovat bez vašeho souhlasu (pořízením fotografie vzniká autorské dílo).
Jediná vyjímka je snad ve spravodajství a úřednictví...tam musíte nesouhlasit aby vás vyškrtli ze záznamu (zákonná licence).

Zdroj: http://www.finance.cz/zpravy/f inance/411985-fotografovat-bez -vyslovneho-souhlasu-od-roku-2 014-zakazano-/


Avatar uživatele
Stříbrný

Odpověď na obě otázky zní ne.
Ani Vy nesmíte nikoho fotit bez souhlasu,
natož pak fotku někde zveřejnit.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Filip006

Takže kdybych šel po ulici s foťákem a fotil lidi tak to jakože můžu? Nemůže se to označit za jakési obtěžování?

Avatar uživatele

anonym

Můžeš fotit - ale musíš počítat s tím, že se někteří ohradí (třeba i velmi důrazně). Zveřejňovat tyto fotky bez souhlasu vyfocených ale nesmíš (resp. nesmíš, pokud jsou ´k poznání´).
Jiná situace by byla, kdybys fotil ulici - po níž jdou lidé.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Rigomortis má pravdu.

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

Pravdu mají oba:-))) Je to sporné a neexistuje na to přesná odpověď. Záleží velice podrobně na situaci.

Pokud budu fotit sochu a někdo před ní stojí, tak mě zažalovat nemůže. Pokud by se ale dloubal před sochou v nose a já to zveřejnila třeba na facebooku, tak už by mě s klidem zažaloval.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

nemůžete...bez jejich souhlasu (stačí mluveným slovem) ne, a pokud jim nějakým způsobem uděláte újmu na cti tak čekejte i možný soud a odškodňování (fotka dloubajícího se klučiny v nose otištěná v tisku...za 10 let vás může ten klučina zažalovat).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.