PANÁD

Má mravenec srdce, cévy, plíce atd.?

Zaskočil mne syn s otázkou, zda takový komár, moucha či mravenec má taky srdce a jiné orgány? Přece musí mít nějaký krevní oběh – a má vůbec krev?
Jak je to s těmi malými živočichy?

......asi jsem ve škole trochu nedával pozor…
Děkuji

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Veškerému hmyzu funguje jako krev hemolymfa. Nemají klasické srdce, takovou funkci zde zastává hřbetní céva, která pumpuje hemolymfu kraniálně (směrem k hlavě), odkud se pak dostává dále do celého těla a volně omývá orgány, jedná se tedy o cévní soustavu otevřenou.
K dýchání slouží vzdušnice (tracheje), které tvoří soustavu malých trubic.
Trávicí systém je klasický, jícen, žaludek, střevo atd.
Nervová soustava je tvořena ganglii (uzlinami), z nichž je šest párů v hlavě, tři nadjícnové a tři podjícnové, dále jsou pak na hrudi až po zadeček (co segment, to 1 pár ganglií).
Snad to pro začátek postačí, klidně se ptejte dále potom v diskusi.

Další odpovědi
Dochy

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hmyz#D.C3.BDch­.C3.A1n.C3.AD

Tady jsem našel nějaké obecné informace o hmyzí anatomii. Když budeš chtít podrobnosti kk mravencům, hledej dál.

anonym

Ne, jsou prázdní.