zdenka.

Má dcera má 14 let. V době, když měla být ve škole jí auto přejelo nohu. Mohu školu žalovat ohledně zanedbání péče?

Doplňuji:
Škola ukončila vyučování o 2 hod dříve, aniž si předem vyžádala můj souhlas.

Nejlepší odpověď
SETH

Důležité je, proč ve škole nebyla! Pokud šla za školu, odpovědnost je vaše a může vás prověřit sociální odbor péče o mládež.
Jestli ji někam poslal některý učitel, můžete žalovat.
Jestli šla se školou na nějakou akci, vyšetří dopravní nehodu policie a určí viníka, pak se zařídíte podle výsledku.
A když ze školy utekla bez vědomí učitelů, kontaktujte ředitele školy a vyjasněte si situaci.
Podladovým dokumentem pro určení zodpovědnosti je třídní kniha, kam učitelé zapisují všechnu absenci žáků a všechny akce, kdy děti školu opouštějí.
Důkladně s dcerou promluvte a zjistěte si skutečný stav celé věci, ať se při vyšetřování události nedivíte. Pokud totiž školu zažalujete, bude vše vyšetřovat policie.
Doplňuji:
V takovém případě záleží také na tom, jak byli rodiče o zkrácení vyučování informováni. Pokud bylo plánované, mají mít děti zápis v žákovské knížce, který mají rodiče podepsat. Škola také může poslat rodičům informaci prostřednictvím elektronické žákovské knížky. Pokud ovšem došlo k nějaké neplánované akci (praskla voda, poškodil se příslušný učitel a nebyla náhrada a něco podobného), kdy vedení školy nenašlo okamžité řešení, je to na posouzení právníka, policie, soudu.

Další odpovědi
kropitko

Souhlasím s SETH a k Vašemu doplnění…tyto zprávy se píšou do Žákovské knížky,třeba jste to podepsala a už si to nepamatujete a nebo si to třeba dcera podepsala sama,aby nemusela zůstat ve škole, proto,že Vám to zapoměla dát k podpisu..

martina1

Fuj,to je ale hnusná doba.Každý by jen druhého žaloval.Ze základky už jsem pár let pryč,ale nevím,že by kdy po nás učitel chtěl souhlas rodičů,jestli může škola skončit dřív.A nikdy se nikomu nic nestalo.

iwetax

Právě kvůli takovím rodičům, jsme nikdy nekončili ve škole dřív! Ach jo , chudáci děti, které kvůli vaší dceři už nikdy o 2hodiny dřiv ze školy nepůjdou

Jambalaya

No to si snad děláte srandu, ne? Pokud by bylo dítěti 7 let a chodilo do družiny a škola by ho poslala domů, tak je to jiná situace. Ale když je dceři 14 let, mohlo se jí to klidně stát o 2 hodiny později.
Fuj, že se nestydíte, souhlasím s Martinou.

Doplněna:

Opravdu mi nemusíte posílat soukromé vzkazy.
Jestliže za to může řidič, žalujte ho o vyšší náhradu, resp. pojišťovnu, jsou právníci, kteří se na toto specializují.
Vaší dcery je mi upřímně líto, ale škola s tím nemá co do činění.

aramah

Také jde o to kde se to stalo , pokud na cestě domů, nebo byla úplně mimo nejkradší cestě k domovu.. (nejkratší)

pondělí

každopádně trestně odpovědná jste vy,protože jste nezletilé neajistila dostatečnou ochranu,tak toho nechte a děkujte,že to byla "jen"noha

Bunnik

No, chtěla jsem se zdržet komentáře, ale nějak mi to nejde… protože tohle snad ani nemůžete myslet vážně. To je absolutně nemorální a sprosté vůči škole. Neřeknu, kdyby dceři bylo třeba 6 nebo 7, to by byla jiná. Ale ve 14 se snad ze školy umí dítě (dá-li se tak ještě nazvat) nějakým způsobem dopravit nebo někde počkat… a pokud se stane nějaká nehoda, může to být vina řidiče, dcery, někoho třetího… ale tahat do toho školu je vážně přehnané. Je to jen čirá náhoda, že se to stalo v době, kdy mělo být vyučovaní a vy se toho hned snažíte využít. Jinak dceři přeji brzké uzdravení.