Lukas56

Lze se bránit pokutě od finančního úřadu za špatnou formu podání daňového přiznání?

Dobrý den,

Dnes mi dorazil do datové schránky platební výměr na pokutu od finančního úřadu (2.000,–) za to, že jsem podal daňové přiznání fyzicky. Jelikož mám zřízenou datovou schránku, tak jsem měl povinnost poslat daňové přiznání právě přes tuto datovou schránku. Což jsem zjistil až dnes. Účetní mi v březnu vypracovala přiznání a řekla: „Zaneste jej na finanční úřad a máte hotovo,“ ale o datové schránce nepadla zmínka. Podnikám na vedlejší činnost při zaměstnání, bylo to moje první daňové přiznání.
Má smysl se odvolávat na neznalost, nebo to finanční úřad nebude zajímat?

Díky za případné odpovědi a hezký zbytek dne 🙂

Odpovědi
Drap

Neznalost zákona neomlouvá. Samozřejmě pokutě od FÚ se můžeš bránit soudně… Nejdříve však musíš zaplatit.

McArthur

Obávám se, že nemáš moc šancí. Raději zaplať a pro příště se pouč, že máš dělat věci tak, jak máš.

Zvaž také výměnu účetní nebo si pořiď i daňového poradce. Účetní zodpovídá za správné zaúčtování dokladů, daňový poradce Ti správně sestaví daňové přiznání a Ty sám jsi za všechny chyby zodpovědný a platíš je. Nějaké pojištění účetní Ti moc nepomůže.

Aby to bylo úplně správně, tak sedni do knížek a nastuduj si základy podnikání, účetnictví, daňové problematiky, zákon o odpadech, zákon o obalech, statistiku, sociální a zdravotní pojištění atd. Je toho hodně. A až to budeš mít, tak od prosince 2016 nebo března 2017 Tě čeká elektronická evidence tržeb. Do té doby ale přijde řada dalších novel zákonů, které budeš studovat, protože si budeš moci vybrat, zda-li budeš platit své vzdělávání nebo pokuty.