wendyX

Lze nějak v běžných domácích podmínkách urychlit dozrání plodů kiwi?

Kupuji si občas kiwi (hlavně teď v zimě) ve zdejším s-marketu. Ale tyto plody jsou evidentně ještě nezralé- dužina je velmi tvrdá, málo šťavnatá a hlavně- velmi kyselá. Takže je umístím zcela dolů do chladničky a trvá min. 2 týdny, než změknou-a je to ‚ono‘. Nešlo by to nějak urychlit? Děkuji za vaši zkušenost.

Nejlepší odpověď
marci1

Pokud chceš kiwi nechat dozrát, je nutné jej vyjmout z lednice a nechat dozrát při pokojové teplotě. .-)
„Nechte kiwi, která chcete dát dozrát, do pokojové teploty. Vložte je do misky, tu postavte na kuchyňskou linku a jednoduše několik dní počkejte. Ovoce by mělo dozrát za asi 3 – 5 dní, pokud jej ponecháte ve stálé pokojové teplotě.“
Podrobněji ve zdroji.

Zdroj: http://cs.wiki­how.com/Jak-nechat-dozr%C3%A1t-kiwi

Další odpovědi
annas

K dozrání rajčat (když nezčervenají na zahradě ke konci sklizně) a teď avokáda využívám jablek. Mají schopnost urychlovat zrání. vylučují nějaké látky. Kdysi jsem to četla, od té doby aplikuji.

Zkuste i na kiwi. Dejte je do misky (přikryjte utěrkou) nebo do papírového sáčku s jablky a nechte v pokojové teplotě.

Rajčata i avokádo vždy dozrají. S kiwi jsem nezkoušela.

Rakira

Nechatje alespon tyden na miste kdeje treba o pet stupni tepleji. Ony dozraji

uča

kiwi dejte do papírového sáčku s jedním jablkem a nechte v teple za tři dny už je k jídlu

cynique

http://www.bez­pecnostpotravin­.cz/az/termin/92182­.aspx

Kiwi lze ponechat několik dní až týden dozrát při pokojové teplotě ochráněné před slunečními paprsky a teplem. Umístění kiwi do papírového sáčku s jablkem, banánem či hruškou urychlí dozrávání. Zralé plody mohou být skladovány při pokojové teplotě nebo v chladničce, nejlépe odděleně od jablek, hrušek, brambor a nakrájeného melounu kantalope, které produkují ethylen urychlující přezrání kiwi.

wendyX

@> marci1+Rakira: no nevím, dámy, totéž mne shodou okolností napadlo ve středu, a tak jsem jedno kiwi umístil volně do kuch. linky (teplota cca 21°C)… Jsou to tedy zatím jen 3 dny, ale dosud ani náznak měknutí. Ale uvidíme za těch 5 až 7 dní… 🙂
@> annas: ano, máte pravdu- (už jsem zjistil…)- na př. jablka, hrušky, nebo banán vylučují etylen; jeho působením (prý) přiložené kiwi dozraje do dvou dnů. Zkusím- uvidíme.
Každopádně dík všem za tipy! W.