led

Kto bol v Československu prvý hudobný skladateľ využívajúci pri komponovaní osobný počítač?

Pri čítaní o smrti Radka Brzobohatého a otázky od venkovana „spomienka na človeka, s ktorým vás viazal oficiální poměr“ som si spomenula na Jaroslava Filipa ako nadšeného propagátora symbioózy hudobného skladateľa a počítača a novonarodeného internetu (v tých časoch strááášne pomalého). Bol to pre mňa prvý hudobník, ktorý nosil svoju hudbu vo vrecku nohavíc – na diskete. Traduje sa, že bol prvým takýmto hudobníkom.
Zaujíma ma,
Jaroslav Filip bol naozaj prvý profesionálny hudobník komponujúci hudbu na počítači v Československu, alebo, kto bol prvý? (Myslím len v Československu, nie na svete)

Nejlepší odpověď
annas

Nebyl to RUDOLF RŮŽIČKA, skladatel – z Janáčkovy akademie múzických umění Brno?
Ve Studiu pro experimentální hudbu Československého rozhlasu v Plzni, prvním profesionálním elektroakustickém studiu v České republice, byla již v roce 1969 uspořádána mezinárodní soutěž o nejlepší skladbu v oboru konkrétní a elektronické hudby pod názvem „MUSICA NOVA“.

První cenu v této soutěži získal Rudolf Růžička za skladbu „Gurges“, druhou cenu Karel Odstrčil za kompozici „Gándhí“, třetí cenu Miroslav Hlaváč za „Biochronos“ a čtvrtou cenu Arnošt Parsch za „Transposizio­ni II“.

JOSEF GERBRICH, programátor – Ústav výpočetní techniky UJEP Brno a RUDOLF RŮŽIČKA, skladatel – Janáčkova akademie múzických umění Brno vypracovali POČÍTAČOVÝ PROGRAM PRO VZNIK ELEKTROAKUSTICKÝCH SKLADEB.

http://forfes­t.cz/?id=143&­action=text&pre­senter=Colloqy

Další odpovědi
tom004

Kdo byl první,to si hádat netroufnu.Ale znám Ladislava Faktora,který,ještě s dalšími,skládal hudbu na počítači Comodore 800.Počítač měl displej na kterém se pomocí programu zobrazila notová osnova a zapsanou skladbu,nebo jenom kus motivu, uměl přehrát.Zvuk sice nic moc,ale pro představu to stačilo.To bylo kolem roku 1985–87.Ale kdo byl ten opravdu první,netuším.

Brčko

Já bych řek skupina ORM
Doplňuji:
Petr a Pavel ORM ·

led

Je trochu rozdiel vo význame pojmov:
elektroakustická hudba
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektroakustic­k%C3%A1_hudba

počítačová hudba
„Počítače byly v umělecké oblasti použity brzy po prvním rozšíření prakticky použitelných strojů. Pokusy s tvorbou počítačové hudby byly vlastně prvním užitím počítačů v umění vůbec, a to již od roku 1949 v USA. První závažná autonomní počítačová skladba byla veřejně provedena 9.8.1956. Vznikla s pomocí počítače Illiac na universitě v Illinois, jejími autory byli L.HILLER a L.ISAACSON. Skladbu nazvali Illiac Suite pro smyčcový kvartet [6] . Od té doby se věnovala počítačové tvorbě řada významných skladatelů, mj. P.BOULEZ, J.CAGE, G.M.KOENIG, K.STOCKHAUSEN a Y.XENAKIS. Dále z významných polských skladatelů W. KOTONSKI, v SSSR E.DĚNISOV a skupina skladatelů při výpočetním středisku Akademie věd SSSR. I v ČSSR je řada skladatelů, kteří se věnují tvorbě počítačové hudby. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně probíhá od r.1969 v rámci postgraduálního studia skladatelů výuka kompozice počítačové hudby. Ve Spojených státech na každé universitě existuje elektroakustické a počítačové středisko pro účely výuky a výzkumu.
Od konce 60. let se připojují k počítačům syntezátory, počítači ovládané přístroje na výrobu syntetických zvuků.“
http://www.ci­bulka.com/ileg­kult/ruzicka/LU­BOCH.HTM

http://www.dre­amface.net/mo­dules.php?name=New­s&file=article&sid=57

led

tom004, myslel ste snáď Atari800 alebo Commodore64 ale to bola len taká pseudohudba, ale pekne sa programovala :)
Prvý multimediálny počítač bola až Amiga500 (1987 s disketou) a Amiga1200 s pevným diskom (1990)

led

annas, to je práve to čo neviem, akurát si pamätám to množsvo debát o počítačovej hudbe a počítačoch vôbec. Práve vďaka umeniu a hudbe som sa začala viac venovať tým krabičkám

led

vo vašom odkaze ma zarazilo:
„Elektroakustická hudba byla vládnoucími kulturními činiteli minulého režimu potlačována pomocí zákazů a omezování provádění na koncertech, vysílání rozhlasem a televizí, vydávání na gramofonových deskách i jinak diskriminována.“
To nie je pravda, dokladom toho je práve Jaro Filip a jeho tvorba. Okrem neho bolo neskôr viac umelcov takto tvoriacich. Je pravda, počítače neboli lacné, nemohol ich mať každý, ako dnes, ale čo bolo sa aj využívalo.