Avatar uživatele
annas

Který výraz je pravopisně správnější – tsunami, nebo cunami?

Doplňuji:
Já jsem si pravopisu cunami všimla v televizi. Nelíbil se mně, ale pak jsem na něj zapomněla a nepátrala dál.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, 1popelka1, iceT před 4914 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Podle pravopisu lze oboje, ale já osobně bych cunami nenapsala, ani kdyby se na mě valila. Rve mi to oči jako jenom máloco…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ten který je

Pravopisně správně je tsunami.Je to slovo z japonštiny.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Obojí je prý správné.V tomto případě,bych nepočešťoval,jak je u nás zvykem.
Tedy jsem pro tsunami.
Odborníci také mluví o tsunami.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

U veřejnosti, alespoň soudě podle internetových diskusí, vyvolala varianta „cunami“ překvapení. Přepis s „c“ je, jak tvrdí jeden z diskutujících na serveru www.mediajinak­.bloguje.cz, „přinejmenším nezvyklý“ a slovo takto tištěné „vypadá opravdu podivně“. Na stejném serveru jeden z příspěvků připisuje spor o přepis „obvyklé české emotivnosti kolem pravopisu“.

Omlouvam se za vynatek z predchoziho odkazu,ale me se slovo tsunami napsane jako cunami proste nelibi,vypada div­ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

http://domaci­.ihned.cz/2-15450460-002000_d-de

Těm,na které se valí,to asi bude putna.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bubukaa

tsunami

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

Podle PČP lze skutečně obojí. Ale cunami vidím taky poprvé :{))>

Je to ale vlastně logické – „ts“ a „c“ je přece ve výsledné výslovnosti tatáž hláska.

před 4914 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Máte pravdu,ale včela-fčela,/včera-fčera apd./jsou přece na tom podobně a přece je jedna z uvedených variant používána málokým. 🙂

před 4914 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek