Kelt

Který popis lépe vyjadřuje dané slovo „rybář“?

a)člověk u řeky s udicí

  1. člověk na moři na lodi,který vytahuje obrovskou síť plnou ryb

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

jiná vlastní

Plůvodní význam slova rybář = ten," kdo se živí lovem ryb.
Teprve později se slovo začalo pužívat prp toho, kdo loví (ze záliby) ryby:"

Současný SSJC uvádí jako prvotní význam – rybáře ze záliby.

" Z hlubin moře plné sítě táhne denně rybář každý". Vrchlický

Takže nerozlišuji.

Další odpovědi
gecco

jiná vlastní

Člověk lovící ryby – je úplně jedno, zda aktuálně úspěšný a nezáleží ani na způsobu lovu.

klumprt

varianta b

Protože člověk u řeky s udicí může být klidně třeba nějaký klempíř, který nese kamarádu rybáři udici po cestě, která vede kolem řeky. Ten, kdo na lodi tahá z vody síť plnou ryb, se už z toho jen tak nevykecá, že je tam na rybách.

Emefej

jiná vlastní

Platí varianta a i b.

KARI05

jiná vlastní

Jo oboje je spravne je to úplně stejny

marci1

jiná vlastní

Třeba „lovec ryb“. 🙂
http://krizov­kyslovnik.cz/lo­vec-ryb

ivzez

jiná vlastní

Obě – A i B

KatkatkaW

jiná vlastní

mosol

Varianta a

štamgast

Varianta a

.

pucipuci

jiná vlastní