annas

Kterému umělci byl v Praze na Alšově nábřeží dne 9. 12. odhalen pomník?

Tehdy přesně uplynulo 80 let od jeho smrti.

Které místo u nás mu učarovalo? Znáte některá jeho díla?

Nejlepší odpověď
kropitko

9. prosince 1951 byl v Praze na Alšově nábřeží odhalen pomník Josefa Mánese. Myslím, že spokojený byl na zámku Čechy pod Kosířem na Hané, který patřil hraběti Sylva-Taroucca.

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=12&kDay=9&dis­play=322

Díla znám, určitě jsme se to učili 😁 Při měsíčku, nebo Labská krajina atd,,,

Další odpovědi
vagra

…Josef Mánes v roce 1854 odjíždí z Prahy na Moravu do Čech pod Kosířem, malé vsi nedaleko Prostějova, kde vlastnil zámek jeho přítel, hrabě Bedřich Silva-Taroucca.Maloval také na bílovickém zámku.
…Na Moravě hledal Mánes lidové typy tzv. symboly národa, maloval původní moravské kroje.
…Tvorba Josefa Mánesa vychází z romantismu, byla inspirována životem venkovského lidu, který pro něj představoval ideál čistoty a lidství. Jedním z jeho nejznámějších děl je kalendářní deska z roku 1865 na Staroměstském orloji…
… Zemřel po dvou letech utrpení ve věku pouhých jedenapadesáti let.

Zdroj: zkráceno z -http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jo­sef_M%C3%A1nes