annas

Které variantě dáváte přednost? Proč?

  1. Prosím, půjčil bys mi tužku?
  2. Prosím, nepůjčil bys mi tužku?

Je mezi těmito otázkami významový rozdíl?
Doplňuji:
Uvedli jste správně, že mezi těmito dvěma otázkami je významový rozdíl. Druhá forma může znamenat odmítnutí.

Nejlepší odpověď
quentos

té druhé, v češtině je obecně považována za zdvořilejší (neboť „předpokládá“ odmítnutí). Pozor však na doslovné překlady takovýchto vět do angličtiny – v ní to takhle nefunguje, ba přímo naopak; může to v ní nabývat uraženého významu „Copak mi nepůjčíš tužku?“; v angl. dáváme tedy naopak přednost kladné podobě žádosti.

Další odpovědi
vagra

Myslím,že ta první varianta je správnější.
Zajímala by mě odpověď na druhou otázku.
Pokud by odpověděl „ano"znamenalo by to "ano,nepůjčil“
Kdyby odpověď zněla „ne“,jakoby řekl: „ne,nepůjčil“,čili „ano,půjčil“.
Zbytečně komplikované-na první variantu,je jednoduchá a jasná odpověď :ano – ne.

Tmavovlaska

tu první variantu, protože jak už tady někdo psal, u té druhé je zmatek s tím, zda odpovídá ano (nepůjčil) nebo ne (coby půjčil)… :D

anetadela1

Já tu druhou. Ale proč, to nevím. Na všechno se takhle ptám. Nožná abych tomu dotyčnýmu dala možnost dopovědět „ne, nepůjčil“ ikdyž se to dá odpovědět i na první otázku. Fakt nevím…

standa

ad 1)

Protože tuto variantu používám. A druhým nepřímým důvodem je i fakt, že ta druhá verze je vlastně ´protimluv´, ne?