MobilManiak

Které oxidační číslo má dusík v HNO3 a proč?

Včera jsem sem zadával podobný dotaz, dnes je o něco jiný.
HNO3, z tohoto vzorce určuji jméno. Je to kyslíkatá kyselina, takže se jméno určuje dle oxidačního čísla dusíku. Dle 3 u O vím, že kombinace čísel (H a N) je 1 a 5, nebo 2 a 4. Obě čísla (4 a 5) dusík má jako oxidační čísla. Správná kombinace je 1 a 5 – kyselina dusičná. Proč ale v tomto případě je ox. číslo N 5? Jak poznat, které ze 2 možných oxidačních čísel je tedy správné?
Všem chemikům děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Nejsem sice chemik, ale základy chemie jsem ještě nezapomněl: sečtete-li ox. č. vodíku a dusíku, musí být součet dělitelný beze zbytku dvojkou od kyslíku a dát výsledek tři. Což splňuje jen ta pětka: I (vodík) + V = VI, šest děleno dvěma jsou tři. Se čtyřkou byste dostal I + IV = V, ale pět se dvěma beze zbytku dělit nedá.

Další odpovědi
Klaproth

Nejsem sice chemik, ale pamatuji si, že:

  1. součet všech ox. čísel v neutrální molekule je vždy roven nule.
  2. vodík má vždy ox. číslo I, kyslík má vždy ox. číslo -II (tohle sice není pravda, ale pro účely výpočtu to ber jako fakt)

Pokud použiješ body a i b, tak jiný výsledek než V nemůžeš dostat.