Konzumovali byste více zeleniny a ovoce, kdyby bylo "dotováno"?(např.snížením DPH)

Zpracovávám esej na téma: Zvedla by "dotace" ceny ovoce a zeleniny její spotřebu v naší populaci?
Zajímá mě Váš názor na toto téma. A jaká je Vaše spotřeba ovoce a zeleniny?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V naší rodině určitě ne.Už teď ji u nás doma jíme dost,a je jedno jestli v syrovém nebo tepelně upraveném stavu.Dušená mrkev (v rodině absolutní favorit), kapusta, brokolice, luštěniny, špenát, jablka, grepy, citrony (ne do čaje,ale jako pomeranč),atd.atd.

Další odpovědi:

Pokročilý

Já určitě. Jím ovoce a zeleninu denně.
Když by bylo ovoce mimo sezónu levnější, např. meloun v zimě - kupovalo by ho 100% více lidí.
Stejně tak i s jinou zeleninou a ovocem v sezóně - kde by nebyly rozdíly v cenách tak markantní

Bronzový

dotace ceny by spotřebu ovoce i zeleniny určitě zvedla (nemyslím teda, že k tomu kdy dojde).

Zásadní problém ale vidím v zásobování obchodů. Je něco jiného pokud člověk bydlí ve velkém městě (hlavní, krajské i okresní) a pokud bydlí na malém městě, kde je 1 supermarket + Jednota a nabídka je bídná - občas špatná kvalita a malý výběr.
Kdo nemá svou vlastní zahrádku, moc si vybírat nemůže pokud právě necestuje za nákupy do jiných měst.

Zlatý

Zeleninu a ovoce jím podle chuti,bez ohledu na cenu.
Doplňuji:
Mám ráda vařenou, pečenou, grilovanou, dušenou, saláty, prostě na všechny způsoby.

Zlatý

Jím ovoce a zeleninu prakticky každý den, mám tu výhodu, že mi to chutná ze všech potravin nejvíc - takže se nemusím přemáhat :) Lidi často nadávají, jak je dneska ovoce a zelenina drahá, že si to nemůžou dovolit... a pak je vidím, jak v supermarketu tlačí nákupní vozík plný salámů, uzenin, vlašáků a podobných nezdravostí. Asi to nebude jen o penězích, ale celkově o životním stylu. Zarytýho masožrouta na zeleninu nepředěláš, i kdyby všechno to lupení dávali v obchodě gratis :)) Zas na druhou stranu znám i rodiny, co doslova počítají každou korunu, a ti když si mají vybrat, jestli si koupí každý jedno mango a nebo 3kg levnýho salámu, vyberou vždycky ten salám, protože je nakrmí na několik dní. Že je to ksindl semletý z kdovíčeho, to nějak neřeší - jíst se to dá a hlavně, že to zažene hlad.
Samostatný téma by byla bio zelenina/ovoce. Ráda bych nakupovala bio - ne u všeho rozdíl cítím, ale třeba rajčata ze supermarketu a bio rajčata se absolutně nedají srovnat. Ty ze supermarketu jsou bledý, nijak nevoní, chuť je taky jakási mdlá. Bio rajčata, nebo rajčata přímo ze zahrádky, jsou cítit na metr daleko :) Krásně voní, jsou šťavnatá. Problém je, že bio výrobky jsou tak nehorázně drahý. Asi by měl něco udělat stát - dát soukromým pěstitelům (větší) dotace, aby oni mohli svoje výrobky nabídnout koncovým zákazníkům za nižší ceny. Ale kde na to má ten stát brát, že? :))
Kdybych ale měla jednoznačně odpovědět na položenou otázku: asi ANO :) Myslím, že nižší ceny by opravdu vedly k vyšší konzumaci - ale asi by ten nárůst nebyl nijak extrémní. Třeba kilo jablek dneska stojí "pár" korun - a přesto lidi jdou a radši si koupí pořádnou flákotu masa :)) Je to o prioritách a tady spíš než dotované ceny nebo osvěta o zdravé výživě pomůže jedině nemoc. Až člověka skřípne zdraví, bude mít problémy s tlakem, cholesterolem, dnou atd...možná tu zeleninu vezme na milost. A možná taky ne. Zase je to o prioritách: zdraví nebo požitek? :)

Bronzový

Považuji to za hloupost. V současné době je DPH na ovoce a zeleninu 10%, že? Takže případná sleva 10% mne nedonutí si koupit ovoce nebo zeleninu, pokud ji sám nemám rád. (=> ta sleva je nízká). A můj případný zvýšený nákup to nevyvolá.

Zlatý

Ne.
Nelze zneužívat dotace jen na určité potraviny i kdyby měly zdravotní význam. Každý se musí naučit své zdraví chránit sám a podle toho se taky chovat ke svým stravovacím návykům. Potom kterou rostlinné produkty chcete dotovat? Jen ty naše, dovezené z EU či z dalších končin světa.
Pokud dotace tak k prvovýrobci a sledovat jejich využívání a celou dráhu cenotvorby až ke spotřebiteli. Což je ale v rozporu s představy mnohých našich ekonomů a politiků.
A ještě drobnost - dovážet ovoce a zeleninu letadly, kamióny abychom měli třeba jahody v prosinci se mi jeví jako silně neekonomické, tedy i neekologické. Po staletí to lidi zvládali s místních surovin, obhospodařovali svoji krajinu a zaměstnávali svoje spoluobčany. Kolik z nás si dá v zimě kysané zelí jako zdroj vitamínů místo dovezených citrusových plodů, kiwi apod.?

Zlatý

U mě ne. Stejně je skoro nejím (nechutná mi to) a cena mi bohužel chuť nezmění. Když už mi ji nezměnily ani desítky let domluv rodičů... :o(

Já si myslím, že dotace by v tomto případě rozhodně nepomohly - to že bude něco levnější, nutně neznamená, že toho spotřebuji víc. Ovoce i zeleninu mám ráda a jeho cena mi přijde dostupná - kvantifikovat svou spotřebu ale nedovedu :-)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4393
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2475
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.