Pokročilý

Končí mi pracovní poměr na dobu určitou. Mám 10 dní dovolené a zaměstnavatel mi ji odmítl vybrat. Má právo mi nevyhovět?

Končí mi pracovní poměr na dobu určitou.Mám 10 dní dovolené a zaměstnavatel mi ji odmítl vybrat s tím že by to narušilo chod výroby.Má právo mi nevyhovět i třeba jen s jedním dnem dovolené?
---

Zaměstnavatel mi dovolenou pochpitelně proplatí,ale spíš jde o to,že si aspon část dovolené chci vybrat,právě to mi nechce umožnit

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.
Pokud Vás až do konce potřebuje v práci, nemusí Vám čerpání
dovolené umožnit.

Nevyčerpanou část dovolené pak proplatí
spolu s poslední mzdou po skončení zaměstnání.

Další odpovědi:

Stříbrný

na hajzlíky zlatokopy co si říkaj "podnikatele" jenom tvrdě a bez kompromisů tím spíš že z firmy zřejmě odcházíš a nenarazíš na odvetné sankce, advokátní poradna pro pracující ( jsou i bezplatné) v krajnosti soud, možná stačí pohrozit a šéf holomek vyměkne, když se budem krčit, poklonkovat, do zádele lézt budou nás jebat víc a víc, nene takhle bychom tu "kapitalistickou vlast" když jeden může všechno a ostatní nic nevybudovali ani za 50 let

Bronzový

To lexx:

Prosím Vás, jaké odvetné sankce ze strany zaměstnavatele? Jací advokáti? Soudy?

Tento případ je naprosto jasný a čistý, čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (jak již napsal/napsala ivzez => § 217 a násl. zákoníku práce). Jedná se o jeden z nástrojů řídicí pravomoci zaměstnavatele. To, že většinou vyjde zaměstnanci vstříc a "dá" mu dovolenou v požadovaném termínu, je jen a pouze projevem jeho dobré vůle, nic ho k tomu nenutí.

Vám by se jistě také nelíbilo, kdybyste v roli podnikatele (toho zlatokopa, o kterém mluvíte) musel/musela "dávat" dovolenou přesně podle požadavků svých zaměstnanců. Co třeba plánování výroby, jednotlivých směn, objemu zakázek apod.?

Váš názor je úplně mimo, podobně, jako většina příspěvků v diskuzích na serveru novinky.cz a podobných.

Pokročilý

Napiš písemně na inspektorát práce.
Platí určitá pravidla, ale nejsou dostatečně specifikována ve vícesměnném provozu. Pochodíš jedině u inspektorátu.

Pokročilý

Dovolenou určuje zaměstnavatel,a pokud neposkytne neuděláte nic,zaplatit ji musí.Inspekce práce vám moc nepomůže,max. za pár měsíců/nemají lidi/.

Diskuze k otázce

Stříbrný

ivzez

Odpovědí Msi a Lexxe si nevšímejte, jejich autoři se mýlí.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.