Rokio

Kolika vojákům velí desátník v české armádě?

Kolik lidí má pod sebou tento poddůstojník u našem státě?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… nemusí velet nikomu, může bejt desátník na funkci řidiče a jemu velet svobodník … a kolik jich má pod sebou, závisí na tom, jestli spí na bidle či dole …

… @elkon: sice je to hodnost četař, ale „většinou“ četě nevelí, četě velí důstojník …

Další odpovědi
Dochy

Jedna věc je hodnost, jiná věc je funkce. Desátník je hodnost. Velitel (družstva, čety, pluku,…) je funkce.

Podobně jako v civilu. Člověk klidně může být Ing, MUDr, ale šéfa mu klidně může dělat středoškolák (i když ten třeba nemusí mít kvalifikaci na to aby zasahoval do odborných rozhodnutí – pokud si to uvědomuje, může to v pohodě fungovat)

Viděl jsem rotu kde byl velitelem kapitán a zástupce mu dělal podplukovník.

Klaproth

Hodnost a funkce se liší. Já jako velitel tanku v hodnosti desátníka jsem velel osádce, ve které byl střelec v hodnosti četaře.

mosoj

Hlavně nedělejte, že jste někdy byli vojáci.
http://hobby.bas­tler.cz/pocet­ni-cleneni-vojenskych-jednotek/

Bylo to tak i za minulého režimu. Ono není již co vymýšlet!!

elkon

Desátník většinou velí družstvu, četař četě atd. Kdysi za nás když jsme sloužili, to bylo součástí vojenského tajemství. Dnes už je to asi kocourkov.

Rokio

elkon: Z kolika vojáků se skládá družstvo?

Mc Merkurion

@elkona neber vážně … záleží jaký to družstvo je: většinou se to bere jako osádka něčeho (tanku: 3, děla: 5–8, atd.) …