novvem

Kolik procent z prodeje alb dostane ten, kdo ho nazpíval?

Kolik procent ze zisku dostane ten zpěvák nebo zpěvačka, skupina …

Nejlepší odpověď
led

Záleží od zmluvy. Aj vydavateľ chce zarobiť.
uvediem príklad, aj keď nie z hudby, ale princíp je rovnaky.
spisovateľ chce vydať knihu, ide do vydavateľstva a…
Z predajnej ceny knihy odpočítajú:
50% nákladové položky na výrobu
25% odmena vydavateľovi
25% odmena autorovi a z toho si zoberie
poplatok autorský zväz
štát na odvodoch z príjmu
manželka autora na vedenie domácnosti
a tak autorovi zostane
na pracovné pomôcky a kávu/čaj… x%

vychádzam z informatívneho cenníka istého českého vydavateľstva

Další odpovědi
Kelt

Na cizí práci se vždycky přiživí další. Takže vydavatel, majitel studia, vrátný, že je tam pustil a pod. Autor toho moc nedostane. Ale u knihy má autor při prvním vydání určité procento z prodeje, při druhém je to procento větší atd.

Ušel ventil

U nás se už ani známě kapacity moc neprodávají – všichni stahují zadarmo.

U hudby musíš zaplatit studio ,
zvukaře ,
jen náklad na zaplacení jedné jedinné písničky ve studiu je cca 10 000 – 20 000 kč , tak si spočítej celé album ,
k tomu připočítej vydavatele, zadarmo nikdo nic nevydá,
autora textu,
autora hudby ,
a ze všech nákladů se dělá teprve smlouva o honoráři ,

samozřejmě hvězda o kterou je zájem si řekne chci tolik a většinou to dostane ,ale tam dělají smlouvy jejjich manažeři a procenta zisku nikde neřeknou.

dubraro

Nepatrný zlomek. Odhaduji jednotky procent.