Fidel

Kolik procent (průměrné) mzdy tvoří odvody a daň? Kolik platí zaměstnanec a kolik zaměstnavatel? V procentech.

Doplňuji:
V tom soc.poj. 6,5 % je jen důchodové? Nemocenské pojištění platí jen zaměstnavatel zaměstnanci nebo i sám zaměstnanec? Kolik? Díky!

Nejlepší odpověď
Deli

Zaměstnanec ze své hrubé mzdy platí:
zdr.poj. 4,5 %
soc.poj. 6,5 %
Zaměstnavatel navíc ze svého platí (výpočtem z hrubé mzdy zaměstnance):
zdr.poj. 9 %
soc.poj. 25 %
Dále je zaměstnanci strhávána daň z příjmů – většinou je to zálohově. Výše procent nelze stanovit, neboť napřed musíte znát, zda zaměstnanec uplatňuje odečitatelné položky na sebe, případně na manželku, na děti… Po jejich odečtení lze teprve spočítat daň dle aktuálních tabulek o dani z příjmu. Na konci roku se pak tato daň vyúčtuje a většinou Vám vrací – máte-li hypotéku, manželku bez příjmů, chodíte-li darovat bezplatně krev nebo pokud jste byl hodně nemocný.

Další odpovědi
mosoj

V tom sociálním je nemocemské, důchodové a příspěvěk na nezaměstnanost.
Kolik co dělá nevím ale v podstatě je to jedno. Dohromady to dělá těch 6,5 a 25 %.
Doplňuji:
Tak se musím opravit.

Sociální pojištění zahrnuje:
1.pojistné na nemocenské pojištění
2.pojistné na důchodové pojištění
3.příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

Zaměstnanec 6,5 %
Nemocenské pojištění 0 %
Důchodové pojištění 6,5 %
Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti 0 %
.............­.............­.............­.............­.............­............
Zaměstnavatel 25 %
Nemocenské pojištění 2,3 %
Důchodové pojištění 21,5 %

Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti 1,2 %

Aby si mohl zaměstnavatel od sociálního pojištění odečíst polovinu náhrady mzdy vyplacenou zaměstnancům, tak musí odvádět na sociálním pojištění v roce 2012 26 % z vyměřovacího základu, z toho 3,3 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Tuto možnost však mají pouze zaměstnavatelé s počtem zaměstnanců 25 a méně, kteří si tuto možnost pro rok 2012 zvolí.

Lgee

Super