Snoubenka

Kolik peněz je asi tak potřeba na den?

Kolik peněz potřebuje průměrný člověk na to, aby zaplatil běžné denní výdaje (jako hlavně na jídlo a tak)? Zajímalo by mě, za kolik se tak na den uživí jednotlivec, a za kolik řekněme průměrná čtyřčlenná rodina.

Nejlepší odpověď
Drap

U každého je to jinak. Záleží na náročnosti, na ročním období a na samotném jedinci. Jsou lidé, kterým stačí padesátikoruna na den a jiní nevyjdou s 500 .

Další odpovědi
BergySeltzer

Nelze takhle říct, denní výdaje určujou zejména položky, které má každý jedinec jiné. Zejména hypotéka, nájem, auto…
Ale pro příklad stravy, když jsem bydlel sám a měl hluboko do kapsy, dokázal jsem se uskromnit na cca 30/40,– denně. Obědy typu brokolice v akci+pytlík těstovin, čočka s vajíčkem a párkem, francouzské brambory… Snídaně a večeře studená, nějaký ten chleba s kouskem salámu, sýru..
Dneska už bych si to asi „nelajznul“.
Nahodil jsem myslím tak minimum, sejde-li se ti více odpovědí, můžeš si potom ten průměr tak nějak plus minus spočítat.

gecco

Snoubenko – pokud si, například, dopřeju steak, pak jen maso na něj mne stojí cca 3 – 4 stovky… K tomu nějaká ta zelenina, lahev vína, sádlo, energie na přípravu a umytí nádobí…
Takže cca 600 – 800 Kč na jedno jídlo pro jednu osobu…
😉
Na druhou stranu jsem schopen za ty peníze nakrmit dva lidi dobrým jídlem po celý víkend…
A – v případě ´nouze´ – i dva lidi celý týden…
V případě velké nouze – dva lidi nejméně tři týdny…
😉
Jestliže tě ta problematika zajímá ´hloub´, zapátrej na webu Ceského statistického úřadu – https://www.czso­.cz/csu/czso/sta­tistika-rodinnych-uctu-metodika …

nyjono

Co přesně myslíš tím: hlavně na jídlo a co přesně znamená: a tak?
Budeš jídlo dělat sama? Chceš levný jídla? Nebo maso a omáčky?
Každýden jiná? Obědy máte v práci nebo myslíš dělat doma snídani, 2 svačiny, oběd i večeři? Nebo jen sváču a večeři?
A tak – to je nájem nebo hypotéka? Kolik Kč? Energie taky započítat? Jezdíte autem nebo MHD, busem, vlakem?
Perete si prádlo ve vlastním a kupujete vše na mytí bydlení i člověka, praní, …?
To vše stojí peníze.

Kryšpín

Nejméně bezdomovci, poté zda je to rodina z matičky Prahy, neb Ostravy, případně z Jeseníku

iceT

Je treba třeba vzít v úvahu, zda průměrný jedinec může jíst všechno, nebo má stravovací omezení. Někdo nemůže vejce, jiný mouku a takový bezlepkový chleba není levný, mě by stačily rohlíky se salámem, dejme tomu 50 korun na den, teplé jídlo bez masa na dva dny a pro dva pořídím za 100/150 kč.

zjentek

U nas na Prajzke potřebujem tři stovky. Stovku denně stojí laciné bydlení s lacinou energií. Stovku my tu potřebujem na celodenní jídlo, bo tvrdě dřeme a musíme doslova žrát. No a raz za rok si musime nakupit jakesi pasty na zuby, mejdla, ponožky a take věci, tak tu cenu rozložim, včetně košul a toho hezčího na sebe a vznikne další „kilo“ denně, takže třista! Bez tří stovek nepřežiješ. Ale tu u nas na Prajzke s tym nema nikdo problem, bo tu většina populace dneska už v pohodě bere přes „devítku“ čistého, což je víc jak devět litruv, takže si to vyděl a uvidíš, že těch 300na den tu lidi prací úplně v pohodě „natočí“!

Jiří Bohumil

Co je to „průměrný člověk“? To máš jako „průměrnou mzdu“, dnes 29 tisíc, ale tu má „sakra“ málo normálních pracujících. Ten průměr pak dělají ti s příjmy 100–200 tisíc a víc. A vezmi třeba důchodce, který musí vyjít třeba s 8–9 tisíci.
Ale dá se slušně vyjít, pokud jsi skromná, na jídlo i s cca 100 Kč/1 den/1 člověk. Ale je nutno nakupovat „rozumně“, pokud možno i v „akcích“ a vše vařit doma. Pokud pracuješ a budeš chodit na obědy do restaurace, tak Ti ta stovka vyjde akorát na menu na oběd. Takže, vše je relativní a každý by měl utrácet v rámci svých možností, chutí a příjmů. No a pro rodinu si to pouze vynásob čtyřmi a nesmíš mít moc „zpovykané“ děti.
Další náklady na bydlení a energie se pak odvíjí od místa a způsobu bydlení, „pod mostem“ zdarma, v nájmu a „průměrném“ luxusu i 500–700 Kč/ 1 den. V 3 pokojovém paneláku v OV tak 150–250,–Kč/1 den.