DusanOrlik

Kolik je spotřeba cementu na jeden kubík betonu 1:3 zrnitost štěrku 08?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Sypná objemová hmotnost cementu je cca 1200 kg pro metr kubický a sypná objemová hmotnost písku je
cca 1500 kg pro metr kubický. Navržené složení betonové směsi je tedy mícháno v objemovém poměru
písek : cement = 2,3 : 1. Dávka cementu 500 kg na metr kubický není u betonu z písku přehnaná, ale spíše
minimální k dosažení kvalitního neprášivého a nedrolivého povrchu betonu. Snížení dávky cementu je
možné pouze při dodání hrubého kameniva do betonu, a to buď drceného a nebo těženého. Již při použití
kameniva o zrnitosti 4–8 mm lze dávku cementu snížit o 100 kg na metr kubický betonu. Navíc beton s
obsahem hrubých zrn je podstatně trvanlivější a odolnější. Pokud je možné sehnat drcené nebo těžené
kamenivo frakce 4–8 mm, lze vyrobit s nižší dávkou cementu podstatně lepší beton než z pouhého písku.

http://www.mct­.cz/PDF/WEB-VYROBA%20BETONU.pdf