Amie

kolik DPH je z alkoholu a cigaret?

zajimalo by me kolik procent jde z alkoholickych napoju a cigaret popripade dalsich navykovych latek? myslite ze je vhodne podporovat piti alkoholu s tim ze z toho jde hodne penez?

Nejlepší odpověď
anonym

Amie, cigarety a alkohol jsou pro naši státní pokladu doslova „zlatým dolem“. Uvědomte si, že v ekonomice každého státu jde výhradně o peníze. Nejsme Kuvajt, takže nemáme ropu. Nějak musíme tento handicap vyrovnat. Takže náš stát si usmyslel, že to bude právě na úkor kuřáků a pijanů (srozumitelně řečeno na úkor VŠECH občanů). Je třeba si uvědomit, že toto je zboží, které podléhá i dani spotřební (ta je vyšší než DPH). Pokud očešete cenu o částky daní, marží a podobně, dostanete se na výrobní náklady, které budou nejspíš na úrovni 1/4 ceny prodejní.
Náš stát tvrdí, že systémem daní pití alkoholu a kouření cigaret nepodporuje. Jenže naši politici také vědí, že alkoholik pít nepřestane, i kdyby doma nebylo na chleba, a kuřák si dá stejně raději tu cigaretu než rohlík.

Další odpovědi
Georgo2010

Málokdo z kuřáků si uvědomuje, že 78,5 % ceny cigaret zahrnují daně spotřební a z přidané hodnoty. Navíc se jedná o jeden z významných příjmů do státního rozpočtu. Na druhou stranu se argumentuje zvyšování cen zdravotními a morálními hledisky (což může být sporné).

Zdražení cigaret a alkoholu nebude vést k dramatickému snížení produkce, ale spíše omezování se na úkor něčeho jiného (např. jídla) nebo hledání alternativních levnějších způsobů.

Spotřební daň u alkoholu je rozlišována dle jednotlivých typů produktů: z lihu (u řady výrobků je však ušetřeno této daně), z piva, z vína a meziproduktů – konkrétnější výpočty jsou dobře ilustrovány např. v této prezentaci http://tf.web­z.cz/jf/daneal­k.ppt

Zdroj: finexpert.e15­.cz/jak-zvysuji-dane-cenu-cigaret

franku

DPH je 20 %,ale platí se ještě jiné daně