Elli1706

Jak se hrají klavírní doprovody, když znám pouze melodii pro pravou ruku?

Napadly mě jen akordy, ale zas nevím jak často a který zrovna zahrát, aby to celkově znělo pěkně…

Nejlepší odpověď
xxx3

Záleží, o co konkrétně se jedná, nicméně hodně zjednodušeně řečeno platí, že pod melodii se podkládá akord, který obsahuje tón z melodie. Nevím, jestli někam na klavír chodíš, nebo si samouk. Touto problematikou se zabývá nauka zvaná „harmonie“. Není to nic, co by šlo vysvětlit v krátkém komentáři na netu, nicméně pro začátek je dobré najít si informace o základních harmonických funkcích (T – tónika, D – dominanta, S – subdominanta). Jedná se o akordy na 1., 5. a 4. stupni stupnice. (v C dur by to byly akordy C = tónika; G = dominanta a F = subdominanta). Pomocí těchto akordů lze doprovodit většinu jednoduchých písniček, protože obsahují všechny tóny stupnice. Celkově by to bylo na mnohem delší vysvětlování, takže to chce něco k tomu přečíst a samozřejmě zkoušet.

Další odpovědi
Kepler

Tak samozřejmě, že akordy. Buď zahrané primitivně – jednorázově, nebo rozloženě. K tomu je třeba mít „trochu“ hudební sluch, abys zjistila, který se hodí. Pevná pravidla nejsou. Hodně pomůže znát hudební teorii a mít k dispozici originál k odposlechu.