zjentek

Když prudím, jsem prudérní?

Možná souvislost slov.
A další možná souvislost- tvorba opruzenin je taky z pruzení?

Barbakan: takže je tam možná souvislost?

Nejlepší odpověď
annas

Když občas prudíte, můžete být i prudérní, tedy přepjatě cudný, ctnostný, i když oba výrazy původem spolu nesouvisí.

prudit – obtěžovat někoho, otravovat, opruzovat.
Od 90. let je opruzovat módní slovo odvozené zpětně z oprudit se, to pak od prudit = pálit, jitřit (J. Rejzek). Snad příbuzné s německým brennen – pálit, Brand – žár, sněť (Machek).

Podle SNČ – autoři odkazují na Etymolgické slovníky J. Rejzka V, Malchka

Prudérní, odvozené od prudérie – přepjatá, nemístná, často předstíraná stydlivost, sexuální puritánství.

Slovo prudérie je odvozené Z fr. pruderie tv. od prude ‘přepjatě cudný’, stfr. ‘ctnostný’, z pozdně lat. prōdis ‘užitečný, schopný’ od prōde ‘užitek’ atd.,

J. Rejzek: Etymologický slovník

--
Ještě podst. jména opruzení, opruzenina a příd. jm. opruzený – vše odvozené od slovesa prudit. Původní význam působit zánět, pálit, hřát, jitřit apod.
V. Machek: Eymologický slovník

Další odpovědi
Kepler

Prudit je asi český neologismus ve smyslu obtěžovat, rejpat. Prudérní >> nemístně, přepjatě, mnohdy falešně stydlivý; puritánský; nadměrně slušný, korektní, mravoučný, cudný ( http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=prud%C3%A­9rn%C3%AD&typ_hle­dani=prefix).
Opruzeniny, odborným názvem Intertrigo, je onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko, a pakliže je navíc chráněné těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu, což způsobuje podráždění pokožky, která reaguje svěděním, zarudnutí či pálením. (https://www.mo­drykonik.cz/o­pruzeniny/). Takže souvislost slov zde evidentně není.

anonym

Když prdím, budu prdelní?

ivzez

Jedno nevylučuje, ale ani nepodmiňuje druhé.