wendyX

Odkud je měřena výška hladiny řeky? Od čeho se tento údaj měří, kde je uvažována tato pomyslná nula?

Když nastane „období dešťů“ a hladiny řek začnou stoupat…slýchávám v rozhlase (v povodňovém zprav.) například hlášení typu: ..hladina řeky XY vystoupala již na 238 cm ! Takovýto údaj musí být ale měřen od nějaké „relativní nuly“, či referenční úrovně- to už však hlášeno není… Od čeho se tedy tento údaj měří, kde je uvažována tato pomyslná nula ?

Odpovědi
Funna

nula je dno v místě měření…je dán obvyklý stav hladiny (obvyklá výška)…např. na jezu tam a tam je to 250 cm…a při povodních se zvedla na 450 cm…
Doplňuji:
a pro tebe jako neznalce je to informace úplně naprd…tohle hlídají ti, kteří vědí, při jaké výšce mají začít vyhlašovat stupně pohotovosti…

anonym

Koukni se na zpravodajství na http://hydro.chmi­.cz/hpps/index­.php?lng=CZE , jinak jak píše Funna…

marci1

Obvykle se jedná o relativní výšku hladiny vody, protože nula vodočtu nemusí být totožná se dnem koryta toku.

Zdroj: http://is.muni­.cz/do/rect/el/es­tud/pedf/js13/fyz_g­eogr/web/pages/09-povrch-odtok.html

mosoj

Jsou daná měřicí místa, kde je umístěno měřicí zařízení s bezdrátovým přenosem dat.
Znám několik měřicích míst i na menších tocích.

http://www.pvl­.cz/portal/SaP/PC/

honza19hk

v místě měření výšky hladiny a tím i povodńového stupně je tzv. měrný profil což je zpravidla kus plechu nebo vinglu se stupnicí přišroubovaný na břeh či stěnu vodního díla. .nula je dno v místě měření.
Doplňuji:
Pokud tomu ale nehovíš je ti stejně k ničemu. Jinak každý měřící bod má jasně stanové hodnoty podle kterých se vyhlašuje SPA.

Pepa25

Souhlasím s doplněním Funny.
Z uvedeného důvodu se většinou hlásí jen stupně povodňové aktivity, tam je to jasné: 1.SPA bdělost (řeka se hlídá, pozor by si měli dál lidé u vody a kde mají s povodněmi zkušenosti) – 2.SPA pohotovost (povodeň skutečně přichází) – 3. SPA ohrožení (rozlivy, evakuace atd.) .